NatGeo fotográfus lett az év természetfotósa
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Hamarosan a NatGeo magazinban is láthatóak lesznek 2016 természetfotósának, Tim Laman nyertes képei.
![](https://ng.24.hu/uploads/2016/10/201610-bbcfoto.jpg)
A fiatal borneói orangután 30 méterre is felmászik a fafojtó füge csábító gyümölcséért. Az orangutánok a Föld legnagyobb fán élő állatai: a hímek tömege akár 90 kiló is lehet.
Wildlife Photographer of the Year 2016 / Tim Laman
Az amerikai Tim Laman nyerte el a fődíjat a 2016-os Wildlife Photographer of the Year (Az év természetfotósa) versenyen. A fotográfus az Indonéziához tartozó Gunung Palung Nemzeti Park esőerdejében kapta lencsevégre a szédítő magasságban fügére vadászó orangutánt.
„Régóta álmodoztam erről a képről” – mondta a biológus fotográfus, Laman. Mint felidézte, napokig követte az orangutánt, mire elvezette őt a képen látható fához. Laman tudta, hogy a jóllakott állat vissza fog jönni, de a fa tetejét nem éri majd el. Kihasználva a nyugodt helyzetet, Laman egy kötél segítségével felmászott a fára és rögzített pár GoPro kamerát. „Mikor az orangután másnap visszajött, távkioldóval a földről exponáltam. Ezen a képen a fölfelé mászó állat arcát látjuk. A mélyből ez nem sikerülhetett volna” – mondat Tim Laman.
Lewis Blackwell, a zsűri elnöke így értékelte a fotót: „Ez egy nehezen elkészíthető kép. Gyakran épp ez a győzelem kulcsa Az év természetfotósa versenyre olyan felvételeket várunk, amelynek megvalósítása nagyfokú szakértelmet igényel és egyszersmind mondanivalója is van; Tim képe pedig mindkét feltételnek eleget tesz.”
Az amerikai versenyző az orangutánokról egy fotósorozatot is benyújtott a versenyre. A hat képből álló széria, amely azt mutatja be, hogy az emberszabású majmok mekkora veszélyben élnek élőhelyük fokozatos zsugorodása miatt, ugyancsak díjat nyert.
Az ifjú természetfotós kategóriában a 16 éves Gideon Knight diadalmaskodott. A brit fiú a londoni Valentines parkban készítette a The Moon and the Crow (A Hold és a varjú) című képet.
Wildlife Photographer of the Year 2016 / Gideon Knight
A versenyen, amelyre 95 országból csaknem 50 ezer képpel neveztek, 16 – 13 felnőtt és 3 ifjúsági – kategóriában hirdettek győztest. A döntősök közé idén öt kategóriában sikerült bejutnia magyar fotósnak: Máté Bencének, aki két éve kategóriagyőztes volt a versenyen, és Potyó Imrének két-két kategóriában, Selmeczi Dánielnek pedig egy kategóriában.
Víz alatti kategória győztese az amerikai Tony Wu: Snapper party (Bulizó sügérek) című fotójával.
Wildlife Photographer of the Year 2016 / Tony Wu
A Feket-fehér kategória győztese a svéd Mats Andersson: Requiem for an owl (A gyászoló bagoly) című fotójával.
Wildlife Photographer of the Year 2016 / Mats Andersson
A pályázatot 1965-ben hirdette meg először a BBC Wildlife Magazine. Annak idején csak állatos fényképekkel lehetett nevezni, mostanra azonban számos kategóriával bővült a verseny, amely immár a londoni Természettudományi Múzeum szervezésében zajlik. A győztes és a döntős képekből – összesen 100 fotóból – a múzeumban nyílik kiállítás, amely aztán világjáró turnéra indul.