Így hódították meg a patkányok a világot
A vándorpatkányok genetikai nyomai ott vannak világkörüli útjuk minden fontosabb állomásán.
Vándoraptkány
Fotó: Profimedia
A városok föld alatti csatornahálózat lakói, a vándorpatkányok (Rattus norvegicus) évente 19 milliárd dolláros kárt okoznak világszerte. Bár kevés állat idéz elő annyi galibát, mint a rágcsálók, mégis meglepően keveset tudunk róluk – többek közt azt sem, miként terjedtek el a bolygón.
A New York-e Fordham Egyetem kutatói most létrehozták az eddigi legnagyobb genomvizsgálatot, megalkotva a patkányok vándorlásának térképét. Az Antarktiszt leszámítva az összes kontinensen élnek.
A rágcsáló két közeli rokonához, a házi egérhez (Mus musculus) és a házi patkányhoz (Rattus rattus) hasonlóan a legsikeresebb invazív emlősök közé tartozik. De míg a két rokon évezredek óta az emberi mezőgazdaság fejlődésével terjed, addig a vándorpatkány évszázadokon át ki sem dugta az orrát őshazájából, Kína és Mongólia területeiről. Végül a globális kereskedelem megindulása jelentette világkörüli kalandjának kezdetét.
Az elmúlt három évben az egyetem Munshi-South Laboratóriuma 76 különböző helyszínen gyűjtött be 314 patkánytól származó szövetmintát. A rágcsálókat csapdákból, múzeumok kollekciójából és vadvilági piacokról szedték össze. Az adatok elemzését Emily Puckett ökológus vezette.
A genetikai alapokon nyugvó térkép végül 5 fő útvonalat rajzolt ki, melyek egyet leszámítva mind Kelet-Ázsiából indultak ki. Az egyik a kontinens déli irányába indult el, míg egy másik a Selyemúton át Közép-Ázsiába és Európába vezetett. Ez az 1500-as évekre vált igazán jelentőssé. További két útvonal a Csendes-óceánon át Észak-Amerikába vezetett. Az egyik patkánycsoport az alaszkai orosz hajókkal északra, míg a másik közvetlen kereskedelemmel az Egyesült Államok nyugati partvidékére került. Az ötödik rágcsálóhad pedig az Európában letelepedettek utódaiként indult tovább Északkelet-Amerikába, Dél-Amerikába, Afrikába és Ausztráliába, a kolonizáló hatalmak segítségével – úgy tűnik, az emberi hódítók állati hódítókat is hoztak magukkal. Történelmileg rövid, de annál sikeresebb útjukon a 18. századra a vándorpatkányok már a világ minden tájára eljutottak.
A sors iróniája, hogy míg a rágcsáló az egész bolygót megszállta, addig őshazájában csak egy nagyon kis területen található meg. Puckett szerint az élőlény önszántából mindaddig nem tesz meg nagyobb távolságot, amíg megvan a szaporodásához és táplálkozásához szükséges forrás és terület. „Az összes mozgását az ember idézte elő” – tette hozzá a szakember.
Az évszázadok óta tartó inváziót tehát egyedül magunknak köszönhetjük, a patkányok csak a rakomány tartozékai voltak.
Forrás: Popular Science