Bogyó 2 sas különös története

A sasokra nem jellemző, hogy az emberek közelében legyenek, ám 2011 nyarán egy példány a falu egyik háztetőjén üldögélt.

Kerekes Zoltán, a központ állatorvosa (balra) és Déri János állatorvos, a Hortobágyi Madárpark és Madárkórház vezetője mágneses rezonanciás (MR) vizsgálathoz altatja a Bogyó 2 nevű rétisast.
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
Emberi közelségbe kerülésének meg volt az oka: súlyos mérgezést szenvedett, nem volt tudatánál, és zavart viselkedése miatt keveredett a házak közé. Mire a Hortobágyi Madárkórház munkatársai Déri János állatorvos munkatársaival odaért, a sas lába görcsben volt, remegett, és hányt. „Ilyen tüneteket a karbofurán okoz. 2008-tól ugyan kivonták a forgalomból ezt a mérgező szert, de a mai napig találkozunk vele” – olvasható a Madárkórház vezetőjének írásában.
A kezelés hatására a madár lassan magához tért. Egy hasonló eset már történt egy sassal a kórházban, így az ő neve is Bogyó lett, Bogyó 2.
A fiatal sas közben fölépült, ivarérett lett, ám egy új visszaengedési módszer kipróbálása miatt még a röpdében tartották Bogyó 2-t, hogy idősebb legyen és akkor engedjék szabadon a visszavadítási procedúra után.
Fotó: Szigetváry Zsolt!MTI
2016-ban azonban egyre kevesebbet repült, nehezen landolt a fa ágain és sokat feküdt, lábai egyre gyengébbek lettek. Anatómiai elváltozása nem volt, a lábának semmi baja, mégsem tudta használni. Déri János több orvossal is konzultált, a sas lábát röntgenezték, masszírozták, sínbe tették, tornáztatták. Mindezek ellenére minimális javulás mutatkozott, az is ideig-óráig. Hogy Bogyó 2 különös betegségének a végére járjanak, 2017. február 3-án mágneses rezonanciás (MR) vizsgálatot végeztek rajta, Budapesten a Vetscan kisállat diagnosztikai központban. Reméljük sikerül megtalálni a baj okát, és a megfelelő terápiát.
A sas történetérő bővebbet a Hortobágyi Madárkórház oldalán olvashatnak.