Brit állatkertben kaptak menedéket különleges teknősök
Néhány évvel ezelőtt veszélyeztetett, kivételesen szép páncéljáról híres teknősök kerültek az angliai Chesteri Állatkertbe. 2017-től a közönség is láthatja a különleges állatokat.
Fotó: Profimedia
A négy angonoka teknőst (Astrochelys yniphora) csempészektől kobozták el Hongkongban 2009-ben. Az állatok Madagaszkáron egy Európai Teknősmentő Program telephelyén éltek, a tolvajok innen lopták el őket. Az állatokat 2012-ben kerültek a Chesteri Állatkertbe, az itteni szakemberek elmondták, hogy a négy egyed bemutatásával szeretnék felhívni a világ figyelmét a vadon élő ritka teknősök helyzetére.
Az angonoka vagy ekevas teknősök a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján a súlyosan veszélyeztetett fajok között szerepelnek. Élőhelyük elvesztése és az illegális vadászat miatt a kihalás fenyegeti őket.
„Arany és fekete páncéljuk miatt rendkívül magas áron kelnek el a nemzetközi feketepiacon. Az egyre agresszívabb orvvadászat miatt talán már csak ötszáz egyed él Madagaszkáron, az ekevas teknős tehát a világ egyik legritkább állata” – mutatott rá az állatkert szóvivője.
Gerardo Garcia, az állatkert hüllőkért felelős kurátora elmondta, hogy a Madagaszkárról csempészett teknősök többségét Délkelet-Ázsiában adják el, az ENSZ becslései alapján az illegális kereskedelem éves forgalma több milliárd dollár, ami a megfékezésére tett törekvések ellenére tovább növekszik. „Ezek a teknősök a hüllők világának koronaékszerei. Könnyen lehet, hogy két éven belül egyetlen vadon élő példány sem marad belőlük” – tette hozzá a szóvivő.
A nem nagy, 40 centimétrnyi hosszú angonoka teknősök kizárólag Madagaszkár észak-nyugati részén, egy homokos, sziklás, bambuszos területen élnek, amelyet védelmük érdekében nemzeti parkká nyilvánítottak.