Műholdról is látszik az algavirágzás

A szabadon lebegő tengeri egysejtű, a Noctiluca scintillans algafaj zöldre színezi az Arab-tenger vizét.

A felvételt a NASA Aqua-MODIS műholdja készítette, 2017. március 2-án. A szabadon lebegő tengeri egysejtű, Noctiluca scintillans algafaj zöldre színezi az Arab-tenger vizét.
Fotó: MTI/AP/NASA/USGS/Norman Kuring
Az algák gyakran folyókban, tavakban szaporodnak el, főleg meleg időben, oxigénszegénnyé vált, de tápanyagokban gazdag inkább ekély vízben. A tápanyagszint emelkedésének fő oka a mezőgazdasági területekről az eső által bemosott műtrágya. Az elképesztő mértékben elszaporodott algák nem csak elvonják az oxigént a vízi élővilágtól, de a halakra és más élő szervezetekre káros toxinokat is termelhetnek.
Tengerbiológusok megállapították, hogy az Ománi-öböl vizében élő mikroorganizmusok összetétele az éghajlatváltozás miatt módosul a növényi planktonok javára, amelyek kiszorítják élőhelyükről a számos tengeri tápláléklánc alapját képező egysejtű állati planktonokat. Ezen a helyen évente kétszer is virágzik az alga.
2017. február 6-án Halid al-Hasmi tengerbiológus mintát vesz az Ománi-öböl zöldalgák által színezett vizéből.
Fotó: MTI/AP/Sam McNeil
A Noctiluca scintillans faj példányairól ötvenszeres nagyításban készített felvételt Halid al-Hasmi, a maszkati Kábúsz Szultán Egyetem tengerbiológia tanszékének munkatársa, 2017. március 2-án.
Fotó: MTI/AP
Az Ománi-öbölben egy természetes sziklaboltozat alatt zöldalgáktól színes a víz.
Fotó: MTI/AP/Sam McNeil
Az ománi főváros, Maszkat közelében fekvő Bandar al-Dzsiszah tengerpartja, algavirágzás idején.
Fotó: MTI/AP/Sam McNeil