Vészesen fogynak a tengeriuborkák
Nem is olyan régen még a világ összes tengerében volt bőven ebből a lágytestű gerinctelen fajból.
Tengeriuborka (Holothuroidea) Indonézia partajainál.
Fotó: Profimedia
Új-Kaledónia vizeiben, a Csendes-óceán délnyugati részén még békében élnek ezek a különleges állatok, de vietnami orvhalászok már az Ázsiában ínyencségnek számító tengeriuborkára itt is kivetették hálójukat.
„Hozzávetőleg háromnegyed éve figyeltünk fel rájuk. Hetven hajót fedeztünk fel, ötvenötöt pénzbírságra büntettük, ötöt kikötésre kényszerítettünk – mondta a Franciaországhoz tartozó szigetcsoport tengeri környezetért felelős szakembere, Jean-Louis Fournier. Több tonna illegálisan szedett tengeriuborkát foglaltak le, öt vietnami kapitány rácsok mögé került.
Az orvhalászok hajóit, törzsük kék színe miatt Blue Boats néven emlegetik. Leginkább Új-Kaledónia északi vizein cirkálnak. A halászoknak nincsenek papírjaik, sem pénzük. Jean-Louis Fournier szerint ennek ellenére rendkívül elszántak, a tengeriuborkákat keresve készek akár az életüket is kockáztatni: a vízbe ugorva akár 40 méter mélyre is lemerülnek, oxigénhez csak egy vékony csövecskén át jutnak, ami a hajóhoz van kötve. Miután kihalászták az uborkákat megfőzik és kiszárítják. Különösen Kínában közkedvelt, egytálételekhez, levesekhez, orvosságként vagy afrodiziákumként használják.
A csendes-óceáni kis szigetországok és az ázsiai államok is kimerítették már készleteiket. A tengeriuborka kilója 2000 eurót (625 ezer forintot) ér.
Új-Kaledónia körültekintően bánik tengeriuborka-készletével. Az északi tartomány nyugati partjainál kialakítottak egy fenntartható halászati övezetet. Nyolc fajtát tenyésztenek, ezeket csak az után foghatják ki, ha a példányok elértek egy minimum méretet. A halászat engedélyhez kötött, az állományt rendszeresen ellenőrzik. Új-Kaledónia évi 50 tonna szárított uborkát exportál Ázsiába, de próbálja ezt az iparágat anélkül bővíteni, hogy megtizedelné a természetes élőhelyükön lévők számát.
A vietnami orvhalászat azonban keresztülhúzza ezeket a terveket. „Nyugtalanít bennünket, hogy kalózok fenyegetik az állományt, a hatóságok pedig nem képesek tenni ellene” – mondta Yann Moilou, az egyik halászati szövetség elnöke. Néhány kollégájára rá is támadtak a vietnami orvhalászok.
Különleges módon tudnak védekezni a ragadozók ellen. Több faj ragadós váladékot vagy fehér fonalakat ereszt ki a kloákáján. Másoknál megfigyelték, hogy az egész bélcső kilökődik és leszakad. Mivel regeneráló képességük rendkívül jó, ezek helyett újat fejlesztenek.