Február legnépszerűbb fotója -2017
Óriási sikere volt Szabó Bálint fotójának a NatGeo Magyarország Facebook oldalán, 2017 februárjában.
Szabó Bálint: Jégbe zárt buborékok
A hónap legnépszerűbb fotója 1500 látogatónak tetszett az év második hónapjában. A fotográfus a januári fagyos időben készítette a képet a fagyos Tiszáról.
„Rég nem látott, tartós hideg volt szerte az országban, így Szegeden is. Eleinte szépen zajlott a Tisza, majd befagyott. A jégzajlástól kezdve igyekeztem megörökíteni folyónk szépségét, így elég sűrűn kijártam a Tiszához fotózni a belvárosi és a délebbi szakaszra is. Nagyon látványos volt, ahogy egybefüggő jég borította a vizet, így még nem is láttam soha.
A metánbuborékok elhullott növényi és állati maradványokból keletkeznek. Volt belőlük több is a jégbe zárva, már a partról is jól látszódtak, ahogy ott sorakoznak a folyó jegében – mesélte a kép készítésének történetét Szabó Bálint.”
A metán a levegőnél kisebb sűrűségű, vízben oldhatatlan, üvegházhatást okozó gáz. A jelentős mennyiségű állati és növényi maradványokat tartalmazó fagyott talaj (permafroszt) óriási mennyiségű metángázt rejt. A globális felmelegedés hatására, ha bolygónkon ez a fagyott talaj felenged, nagy mennyiségű, felmelegedést előidéző metán kerül a levegőbe. A tiszai metán természetes biológiai folyamat eredménye.