Tükörképükkel akár a végkimerülésig is harcolhatnak a madarak
Odafigyeléssel kezelhető, a költési időszakban, a saját tükörképük látványa miatt ablakokra, autókra támadó madarak problémája.
Egy Morgan-verébsármány (Zonotrichia capensis) harcol tükörképével.
Fotó: Profimedia
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményében olvasható, hogy Európában és más kontinenseken is rendszeresen megfigyelhetők autók visszapillantó tükrét és szélvédőjét, valamint házak, irodák ablaküvegét mániákusan csipkedő, kopogtató madarak. Mindezt akár napokig visszatérve, órákon át folytathatják, miközben legyengülhetnek, megsérülhetnek, folyamatos kopogtatásuk, ürülékszennyezésük pedig nagyon zavaró lehet.
A tükörkép-támadások hátterében – amely nem azonos az egész évben jelentkező, akár madarak tömeges elhullását okozó ablaknak ütközéssel – a költési időszak kezdetével felerősödő területféltő magatartás áll, de ne feledkezzünk meg a civilizációs környezet hatásáról sem. Mivel a természetben a mesterséges tükröződő felületekhez hasonlóan gyakori tükörkép nem létezik, az állatoknak nem volt lehetőségük evolúciós szinten alkalmazkodni, felkészülni erre az ingerözönre. A nyugodt víztükörben tükröződő „ellenfél” legyőzhető, mivel a hullámzással a kép teljesen eltűnik és a víz újabb elsimulásáig nem is tér vissza.
„A hormonoktól feltüzelt hím a saját tükörképével vívott harcban képes a végkimerülésig küzdeni. Eközben nem táplálkozik rendesen, nem tudja a területét megvédeni a valódi riválisoktól, és akár a fiókák etetésébe való besegítést is hanyagolhatja. Az ablakban tükröződő madár támadása következtében betörő üveg fizikai sérülést okozhat nekik” – sorolta a kommüniké.
Az egyesület szerint a jelenség a tükröződő felületek eltakarásával, a külső visszapillantó tükrök behajtásával, függönnyel megelőzhető.