Új otthon várja a hazatérő szalakótákat
Az Afrikából megérkező szalakóták már új, korszerűbb odúkba költhetik fiókáikat 2017 nyarán a Kiskunsági Nemzeti Parkban.
Fotó: Ampovics Zsolt
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) vezetésével, és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság közreműködésével folytatott „A szalakóta védelme a Kárpát-medencében” című Európai Uniós LIFE+ projekt keretében 1000 ún. Schwegler odút helyeztek ki a szakemberek.
A fabeton odúk élettartama jóval hosszabb, mint az eddig használt, fából készültek. A német gyártó cég 25 év garanciát vállal rájuk. De van egy másik előnyük is: nagyon jó a hőszigetelő képességük, ami a forró nyári hónapokban hasznos.
Egy hím szalakóta
Fotó: Tokody Béla
Tokody Béla projektvezetője elmondta, hogy a szalakóta másodlagos odúlakó fajként a Kárpát-medencében nem épít fészket, hanem nagytestű harkályfajokét foglalja el. Az elmúlt évtizedekben a megváltozott erdőgazdálkodás miatt azonban jelentősen lecsökkent a költőhelyek száma, így egyebek mellett ez is közrejátszott abban, hogy a nyolcvanas években a szalakótaállomány jelentősen megfogyatkozott.
Fotó: Ampovics Zsolt
A MME Csongrád megyei csoportja annak idején – Európában elsőként – úgy döntött, hogy odúk kihelyezésével biztosít költőhelyet a nagytestű madaraknak. A fából készült odúk azonban 6-8 évnél többet nem bírnak ki. Tetejük vagy aljuk leszakad, így használhatatlanná, megrepedve pedig balesetveszélyessé válnak, hiszen beleakadhat a madarak szárnya.
A munkálatok 2017 februárjában kezdődtek, és bő két hónap alatt sikerült végrehajtani az 1000 új odú kihelyezését, a régiek cseréjét. Az odúk, nagyjából fele, a területen található idősebb fákra került ki, de a szigetelt villanyoszlopokra is jutott belőlük.
Izsák határában
Fotó: Ampovics Zsolt
Az odúk cseréjekor volt, hogy nappalozó kuvikokat találtak az MME munkatársai a régi odúkban, de végül néhány perc „bosszankodás” után már az új típusúakba tollászkodtak.
A hagyományos odúk mellett – Magyarországon először – úgynevezett hodályodúkat is kihelyeztek több, a Szalakótás Gazda Programba bevont gazdálkodónál. A legelő állatok közelében megszaporodó rovarok ugyanis biztos táplálékforrást jelentenek a madaraknak. A harminc odút minden esetben valamilyen nyílt részen, elsősorban gyep felé néző épületen szerelték föl.
Tokody Béla azt is elmondta: a jeladókkal ellátott szalakóták mozgását figyelve megállapítható, hogy a madarak megkezdték hazaútjukat Afrikából. A Namíbiában és Angolában telelő madarak egy hónappal ezelőtt indultak vissza, és jelenleg Kenyában időznek. Az első, népies nevükön kékcsókák érkezése nagyjából két hét múlva várható.