Pelék, ébresztő!
Elindult a 2017 Év Emlőse programsorozat, melyhez természetfotó pályázatot vagy eszperente vers- és meseversenyt is hirdet a Vadonleső Program.
Fotó: Thinkstock
Természetesen minden kapcsolódó program 2017 emlőséről, erdeink, bokrosaink egyik legkisebb termetű, aranybarna bundájú rágcsálójáról, a mogyorós peléről (Muscardinus avellanarius) fog szólni. Ezt a címet immár negyedik éve a Vadonleső Program adományozza azoknak a védett, vagy fokozottan védett, sok esetben veszélyeztetett hazai emlősfajoknak, amelyek társadalmi elfogadása és védelme kiemelt természetvédelmi feladatunk.
A mogyorós pele este ébred, éjszaka futkos a lombos ágak takarásában, keresi a cserjék virágait, terméseit, gyümölcseit, de a hajnal már az öreg fák odvában, vagy az ágak közé font, gömb alakú fűfészkében éri. A zord téli időszakot azonban valódi téli álomba szunnyadva többnyire a föld alatt dermedve vészeli át. Szíve percenként egyet ver, nem eszik, nem iszik akár hét hónapon keresztül.
Fotó: Thinkstock
A tél elmúlásával előbújnak rejtekükből, hogy friss hajtásokkal, rügyekkel táplálkozzanak. Nyáron már ízeltlábúakkal is fogyasztanak, később többek között som, makk, csipkebogyó, kökény teszik ki a táplálékuk nagy részét.
Érdekes, a mogyorós pelére jellemző menekülés módszer, hogy veszély esetén képes elhagyni a farkát borító bőrt és szőrzetet, hogy egérutat nyerjen. Ez a trükk azonban a pele életében csak egyszer vethető be, mert a bőr a farkcsigolyákon nem regenerálódik.
A Vadonleső Program keretében – a támogató szakmai szervezetekkel egyeztetve – 2014-ben első ízben hirdették meg az Év emlőse rendezvénysorozatot. 2014-ben a sün, 2015-ben az ürge, 2016-ban a denevér volt az év emlőse.