Tengeri emlősök fogságban tartásának új szabályozása Franciaországban

A francia kormány betiltott a tengeri emlősök fogságban való szaporítását, és megszigorította a már fogságban élők tartási feltételeit.

Fotó: Thinkstock
A hivatalos közlönyben 2017. május 5-én megjelent új jogszabály csak a törvény életbe lépésekor már fogságban lévő delfinekkel és bálnákkal tesz kivételt, szaporítani azonban már ezeket sem szabad. A már fogságban lévő tengeri emlősök – különös tekintettel a cetfélék, köztük a gyilkos bálnaként vagy orkaként is ismert kardszárnyú delfinek – medencéit legalább 150 százalékkal meg kell nagyobbítani, hogy az állatok távolságot tarthassanak a látogatóktól és a többi állattól, a medencék vizét pedig nem szabad klórral kezelni.
További szabályozás, hogy a látogatók nem érintkezhetnek közvetlenül a delfinekkel, és nem is úszkálhatnak olyan medencében, amelyben cetféle is tartózkodik. A delfináriumok hat hónapot kaptak az új rendelkezések alkalmazására, a medencebővítési munkákat három éven belül kell befejezniük.
Az állatvédő szervezetek üdvözölték az új jogszabályt, mely a tengeri cirkuszok előre látható végét jelenti Franciaországban. A dél-franciaországi Antibes-ban működő Marineland igazgatója már nem volt ennyire lelkes, keserűen így kommentálta a hírt: „a kormány bombát dobott a delfináriumokra.”
A jogszabályt állatvédő szervezetekkel és a Nemzeti Természettudományi Múzeummal együttműködve hozta meg Segolene Royal környezetvédelmi miniszter – közölte a kormány.