Füves útpadkák egzotikus ritkaságai
A sallangvirágok valamiért elkerülték a középkori virágnyelv megszerkesztőit, ahol minden fajnak, szálnak, elrendezésnek sajátos jelentősége volt.
Vagy hát lehet, hogy nem is kerülte el, csak nem merték beilleszteni a rendszerbe, mert az embernek, akárhányszor ránéz azokra a buja nyalakodni készülő mézajkakra, mindannyiszor 18 év feletti tartalom jut eszébe. Érdekes továbbá megemlíteni, hogy ez a két virág 1978-ig egy néven futott, annak ellenére, hogy más tájegységeken, és más időpontban virágoznak és egyáltalán, más a küllemük. Az adriai, mondjuk úgy sápadtkásabb és karcsúbb jószág. Érdekes módon sok orchidea leggyakoribb előfordulása útszéli füves padkákon van, többek között az adriai sallangvirágnak is szép állományai vannak Sümeg és Nyírád között, amiért is a fáma szerint egy közút padkázását elnapolták pár kilométer hosszon, konkrétan miatta, a Keszthelyi-hegységben, de egy osztrák atyafi is lelkesen óvja a kertjét a Kőszegi-hegységben, hagyás gyümölcsösében az adriai sallangvirág inváziót.
Adriai sallangvirág (Himantoglossum adriaticum)
Bíboros sallangvirág (Himantoglossum caprinum)
A másik kép, a bíboros rokonról, az Aggteleki-karszt Jósvafő feletti részén készült, ahol egy volt falu volt gyümölcsöse nyújt menedéket a fajnak. 2011-es fényképezése arra az időre esett, amikor a Bükkben például 120 mm eső esett egy bő nap alatt, melynek következtében a Szinva és a Garadna egyesült erővel belenyalt Felsőhámorba, oly módon, hogy a kertkapumat le kellett emelnem, hogy az átfolyó víz ne duzzasztódjon vissza, és így a sáros esővíz, mint egy zsilipen ömlött ki tőlem az utcára. A vész elmúltával pedig keszegek vergődtek a borókabokrom alatt, amit teljesen igazságtalannak éreztem, mivel kettővel fentebbi szomszédom két süllőt és egy ötkilós pontyot takarított be a bokrai alól. Szóval háromtagú expedíciónk több esernyővel kelt útra virágot fényképezni, amelyet úgy oldottunk meg aztán, hogy a fényképezéssel ügyködő Gábor kivételével két-két esernyőt tartottunk részint a gép, részint saját magunk fölé. A kép viszont nem várt módon, elképesztően szép lett. Az esőcseppekben fürdő virág mintha valami növényi Vénusz születése lenne, a báj, a misztikum és a kompozíció harmóniájának egyesülése.
Ehhez képest még tudjuk, hogy mik porozzák be ezeket az orchideákat, meddig tartózkodik rajta a méh, vagy poszméh, valamint melyek a veszélyeztető tényezőik (pl. a becserjésedés), illetve a nünüke rágása, sőt pontos statisztikák állnak rendelkezésre a becserjésedő élőhelyek töveinek lappangásáról, vegetatív hajtások és a gyér számú virágok megjelenéséről, évenkénti bontásban.
Most már csak azt nem tudjuk, hogy az evolúcióba’ hogy képes valami így kinézni, megszégyenítve tudós elmét és művészi képzeletet egyaránt? Több stabil világrend omlott már össze az elmúlt évszázadok során, a sallangvirág ősidők óta díszíti az útpadkákat.
Mindkét sallangvirág faj szerepel a magyarországi edényes flóra (magasabb rendű növények) veszélyeztetett fajai között, így vörös listásak, fokozottan védettek, természetvédelmi értékük negyedmillió forint.
Írta: Molnár Péter
Fényképezte: Ifj. Vasuta Gábor