Reménykeltő hírek egy különösen veszélyeztetett madárról
Egy fészkén ülő álarcos búvárcsibére, a világ egyik legveszélyeztetettebb vízi madarára, bukkantak kutatók Kambodzsában.
Fotó: Wikipedia
A New York-i Wildlife Conservation Society közlése szerint munkatársaik a kambodzsai környezetvédelmi minisztérium szakértőivel és a Kulen Promtep vadvédelmi területen lévő Memay folyó mentén élőkkel közösen fedezték fel az igen ritka faj egyetlen bizonyított kambodzsai költőhelyét.
Az álarcos búvárcsibe (Heliopais personatus) a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján világszerte veszélyeztetett fajként szerepel, mert világszintű populációja kevesebb, mint 1000 példányból áll a Földön és egyedszáma aggasztóan csökken. Az álarcos búvárcsibe Bangladesben, Kambodzsában, Indiában, Indonéziában, Laoszban, Malajziában, Mianmarban, Szingapúrban, Thaiföldön és Vietnamban honos.
„Büszke vagyok a felfedezésre, mert ez egy nagyon ritka faj. 2013 óta nem találtunk itt fészket. A fészekvédelmi program keretében két helyit alkalmazunk, akiknek a feladata a terület épségének és zavartalanságának biztosítása” – mondta Rours Vann környezetvédelmi miniszter.
A populáció csökkenését az orvvadászat és a madaraknak élőhelyet jelentő fák kivágása okozza – mondta el Eng Mengey, a Wildlife Conservation Society munkatársa.
A Kulen Promtep vadvédelmi terület egyike Preah Vihear tartomány védett régióinak, amelyek több veszélyeztetett madárfajnak adnak otthont, köztük az óriásíbisznek és a fehérvállú íbisznek.