Egyszerre érik és virágzik a gesztenye
Pár évvel ezelőtt Szolnokról adtunk hírt ősszel virágzó vadgesztenyefákról, most a Heves megyei Sirok-Kőkútpusztán készültek felvételek az egyre gyakoribbá váló jelenségről.
Virágzó vadgesztenyefa (Aesculus hippocastanum) Sirok Kőkútpuszta településrészén, 2017. szeptember 18-án Fotó: Komka Péter/MTI
Az utóbbi években mind gyakoribbá váló jelenség okozója egy apró lepke. Az alig fél-egy centiméter szárnyfesztávolságú vadgesztenyelevél-aknázómolyt (Cameraria ohridella) 1986-ban fedezték fel Macedóniában, az Ohridi-tó mentén (innen a neve), de a kutatási eredmények szerint minden bizonnyal Észak-Amerikából, vélhetően mezőgazdasági terményekkel került Európába. Azóta megállíthatatlanul terjed a kontinensen, s alig két esztendő alatt lényegében az egész Kárpát-medencét meghódította.
Vadgesztenyelevél-aknázómoly bábja
Fotó: Vikimedia
Fotó: Komka Péter/MTI
A lepke piciny hernyója a vadgesztenye leveleiben fejlődik, a levél fotoszintetizáló „húsával” táplálkozik, s a levéllemez két felszíni bőrszövete között vájja ki a járatait. A kártétel elképesztő mértékű lehet, a megtámadott fák nyár közepére gyakorlatilag teljesen elveszíthetik a lombjukat, július-augusztusban késő őszre emlékeztető képet mutathatnak.
A lombjukat vesztett fák újra kihajtanak – és éppen emiatt borulnak másodszor is virágba. Ez az őszi másodvirágzás – és nemkülönben a kétszeres levélnevelés – rendkívüli mértékben igénybe veszi a fákat, az utolsó cseppig kizsigereli a tartalékaikat. A legyengült növények emiatt fokozottan ki vannak téve egyéb kártevőknek és fertőzéseknek, arról nem szólva, hogy még a korábbinál is tehetetlenebbek a lehullott levelekben áttelelő aknázómolyok következő tavaszi támadásával szemben.
Fotó: Komka Péter/MTI
Fotó: Komka Péter/MTI
Hasonló jelenséget egyébként egy gombabetegség is előidézhet. A vadgesztenyék guignardiás betegsége (kórokozója a Guignardia aesculi), ám ez szerencsére jóval ritkább. Félő azonban, hogy az aknázómolyok kártétele miatt legyengült hazai vadgesztenye-állományban a jövőben nemcsak ez a gombafertőzés, de más növénybetegségnek is elterjedhetnek. Éppen ezért a szakemberek nem győzik eléggé hangsúlyozni, hogy a kerttulajdonosok és minden, a környezetéért felelősséget érző ember fordítson különös gondot az ősszel lehullott falevelek összegyűjtésére és megsemmisítésére!