Különös házat talált magának az új rákfaj

A kutatók korábban nem találkoztak olyan remeterákkal, amely élő korallokba költözött be.

Kép: Momoko Igawa; CC-BY
A tudomány több olyan korallt is ismer, melyek tengeri férgekkel, úgynevezett fecskendőférgekkel élnek szimbiózisban. A férgek védelemre lelnek a korallokban, cserébe szállítják a korallokat, és megakadályozzák, hogy az üledék betemesseezeket. A két fél kölcsönösen egymásra van utalva, és az ilyen kapcsolatokban általában egyik partnert sem lehet más fajra cserélni.
A remeterákok viszont helyettesíthetik a fecskendőférgeket. Ezek a rákok rendszerint üres csigaházakba bújva védik sérülékeny potrohukat. Kutatók egy csoportja azonban a közelmúltban a Japántól délre fekvő Amami-szigeteknél olyan remeterákot fedezett fel, amely csigaházak helyett korallokba költözik be – számol be a Science Daily.
A szakértők a remeterákok fiatal egyedeit akváriumokba helyezték, így figyelték meg, hogy miként képesek átvenni a fecskendőférgek szerepét. Az együttműködés a rák számára is hasznos, hiszen a korall vele együtt növekedik, így a ráknak sosem kell lecserélnie a potrohát védelmező páncélt.
Az új remeterákfaj, a Diogenes heteropsammicola vörös és fehér színű. A végtagjai szokatlanul karcsúak. Míg a legtöbb remeteráknak a többnyire jobbra csavarodó csigaházakba illeszkedő, aszimmetrikus potroha van, addig a D. heteropsammicola potroha egyenes, így jobban passzol a koralldarab üregéhez.
Az új faj az egyetlen remeterák, amely élő korallokat visel páncélként. A kutatók szerint a remeterák a korall másodlagos partnere lett, mivel a korallok és a fecskendőférgek közötti kölcsönös egymásra utaltság már korábban kialakult.