112 kilométeres lepkerajt figyeltek meg Coloradóban
A 112 kilométeres rovarraj egy időjárási radaron tűnt fel.
Kép: Wikimedia Commons
A szakértőket nagyon meglepte a sokszínű, hatalmas objektum, amely 2017. október 3-án tűnt fel a boulderi radaron. A folt Coloradóból Denver felé haladt – számol be az IFLScience.
A National Weather Service (NWS) boulderi csoportja Twitter-bejegyzésben mutatta be a felvételt, bízva abban, hogy valamelyik követőjük felismeri a különös alakzatot. Mivel a radarok gyakran érzékelik a csoportban mozgó költöző madarakat, a szakértők először úgy vélték, hogy ismét ilyen állatokkal van dolguk.
Paul Schlatter, az NSW meteorológusa szerint rengetegszer azonosítanak madarakat, igaz, a különös alakzat északról délre mozgott. Az év ezen időszakában a költöző madarakra nem jellemző az ilyen irányú repülés.
A felhasználók aztán megoldották a rejtélyt: a titokzatos objektum egy pillangóraj volt. A térségben az érzékelés napjaiban rengetegen számoltak be a rovarok rajzásáról.
A szakértők szerint a kérdéses lepkék a Cynthia alnembe tartoztak. Ezen pillangók a széllel utaznak Mexikó és az Egyesült Államok délnyugati területei felé, ahol a téli hónapokat töltik. Meglepő módon a parányi rovarok naponta több száz kilométert is képesek repülni a szél segítségével.
Az egyik leggyakoribb Cynthia faj a bogáncslepke (Vanessa cardui). A rovar 2,6-3,3 centiméter széles szárnyai narancs és barna színűek, fekete és fehér mintákkal. A faj az Antartkikát leszámítva a világ minden földrészén igen elterjedt.