Pingvinfiókák ezrei haltak éhen az Antarktiszon

Rengeteg fióka pusztult el, miután szüleik nem tudták megfelelően táplálni őket.

Kép: Wikipedia
A WWF által támogatott francia kutatócsapat 2010 óta vizsgálja azt a kelet-antarktikai kolóniát, melybe 18000 pár Adélie-pingvin tartozik. A szakértők szerint a legutóbbi párzási szezont csupán két fióka élte túl – számol be a Phys.org. A katasztrófa hátterében a szokatlanul nagy jégfelület állhat, mely miatt a szülőknek messzebbre kellett utaznia az élelemért.
Yan Ropert-Coudert, a Dumont D’Urville kutatóállomás munkatársa szerint a Mertz-gleccser 2010-es szétesése komoly hatással volt a régió környezetére. A jégtömeg eltűnése befolyásolta a kolónia előtt elterülő jégpáncél kiterjedését, megnehezítve a táplálékszerzést. Emellett egyéb tényezők, például a hőmérséklet változása, illetve a szélerősség és -irány is elősegítette a katasztrófát. A szakértő hozzátette, a következő év feltehetőleg szerencsésebben alakul majd a faj számára.
Az Adélie-pingvinek többnyire apró rákokkal, úgynevezett krillekkel táplálkoznak. A madarak elsősorban a kelet-antarktiszi területeken fordulnak elő, a klímaváltozás miatt azonban bizonyos térségben látványosan visszaszorultak.
Négy évvel ezelőtt a vizsgált kolónia – amely akkor még 20196 párból állt – egyetlen utódot sem tudott életben tartani. Akkor a vastag jégpáncél, a meleg, az eső és a hirtelen lehűlés miatt pusztultak el a fiókák.
A CCAMLR (Convention on the Conservation of Antarctic Marine Living Resources) 2016-ban úgy döntött, hogy létre kell hozni a világ legnagyobb tengeri természetvédelmi területét a Ross-tengeren. Most azonban úgy tűnik, hogy újabb védett térséget kell kialakítani Kelet-Antarktiszon.
Az új terület remélhetőleg megóvja majd a helyi krilleket. A rákok védelme elengedhetetlen feladat, az élőlények ugyanis nemcsak az Adélie-pingvinek számára fontosak, hanem az egész antarktiszi ökoszisztémában meghatározó szerepet töltenek be. Eltűnésük súlyos következményekkel járna.