Ezek lettek az év természetfotói

A Londoni Természettudományi Múzeum ismertette a 2017-es pályázat eredményeit.

Az állatportrék kategória nyertese Peter Delaney. Tottiról az ugandai Kibale Nemzeti Parkban készült a kép.
A Wildlife Photographer of the Year, az év természetfotósainak pályázatára 2017-ben is káprázatos képek érkeztek. A Londoni Természettudományi Múzeum által szervezett versenyen idén 92 ország közel 50000 fotósa vett részt. A győzteseket a héten mutatták be, mi most néhány kategória nyertes képét ismertetjük.
A fődíj Brent Stirtoné lett, aki egy felkavaró felvétellel nevezett. A Dél-Afrikában készült képen egy elpusztult, súlyosan veszélyeztetett keskenyszájú orrszarvú látható, melyet a helyiek öltek meg tülke miatt – feltehetőleg megrendelésre. Az értékes tülköt Mozambikon keresztül valószínűleg Kínába vagy Vietnámba szállították. A felvétel a fotóriport-sorozat kategóriában is győzött.
A képek a National Geographic 2016-ban, a Halálos üzletről szóló cikkben jelentek meg
A fotók a 2017-es World Press Photo Természet sorozat kategória első helyezettje lett
Az év fiatal természetfotósának járó díjat Daniël Nelson kapta, aki vidámabb témát talált. A fotós a Kongói Köztársaságban figyelt meg nyugati síkvidéki gorillákat. Győztes képén a kilencéves Caco látható, aki alaposan kiélvezi a táplálékban gazdag esős évszakot. Caco már szinte teljesen kifejlett, így a közeljövőben kalandok után kutatva el fogja hagyni családját.
A 11-14 éves korosztályban Ashleigh Scully lett az első, aki a Yellowstone Nemzeti Parkban jókor volt jó helyen. A lány egy, az út mellett vadászó amerikai vörös rókára lett figyelmes. Az állat óvatosan járkált a szilárd havon, meg-megállva kutatott élelem után. A róka egyszer csak felugrott, majd befúrta fél testét a hóba. Az élőlény nagyjából 10 másodpercig állt fejjel lefelé.
Az emlősök viselkedését ábrázoló képek közt Tony Wu alkotása győzött. A férfi a Srí Lanka északkeleti partjainál összegyűlt nagy ámbráscetek csoportját örökítette meg. Az intelligens, nagytestű, hosszú élettartamú faj egyedei általában nagycsaládokban élnek. A Wu által megfigyelt összejövetelen több tucat, vagy akár több száz ilyen klán jelenhetett meg.
Fekete-fehér kategóriában Eilo Elvinger felvétele lett a befutó. A fotós a Spitzbergáknál hajózva egy nőstény jegesmedvét és egy kétéves bocsot pillantott meg a távolban. Az állatok egyre közeledtek, majd a hajótól nem messze megálltak egy hófoltnál, melyet a hajó konyhájáról származó szivárgás itatott át. A medvék egymás mellett állva kezdték el nyalogatni az ízes havat.
Az egyképes fotóriportok között Aaron ‘Bertie’ Gekoski fotója lett az első. A felvételen három borneói törpeelefánt látható, amint elhaladnak egy újratelepítésre váró olajpálma-ültetvény egyik teraszán. A térségben a pálmaolaj fontos bevételi forrás, ezért hatalmas területeket szakítanak ki az őserdőből az ültetvények számára. Mivel az elefántok élőhelye csökken, így gyakran kénytelenek az ültetvényeken élelmet keresni. Itt azonban sokszor kerülnek konfliktusba az emberekkel.