Lenergy – Az Év Természetfotósa 2017
Immár 25. alkalommal írta ki a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége Magyarország és Közép-Európa legrangosabb természetfotós pályázatát.
Kaszás Norbert: Hajnali vadászat című fotója Az állatok viselkedése kategória 1. helyezettje. Imádkozó sáska éppen prédáját közelíti meg.
A „Lenergy – Az Év Természetfotósa 2017”, a korábbi megmérettetésekhez hasonlóan, ezúttal is izgalmas versengést hozott. A zsűri összesen mintegy 3000 képből válogatott, és az értékes, komoly szakmai elismerést jelentő díjakért az utolsó fordulóban 125 mű versengett. A díjakat 2017. november 7-én adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, ahol a pályázat legjobb képeiből rendezett kiállítást láthatják.
Máté Bence az Év Természetfotósa díjjal a kezében, maszáj népviseletben. A fotográfus nemrég tért vissza Afrikából.
Máté Bence: Dámok csillagai című fotója a Napnyugtától napkeltéig kategória 1. helyezettje. Máté Bence három éven keresztül járt erre a helyre, míg végül sikerült elkészíteni a képet: Vagy nem jöttek az állatok, vagy felhős volt az ég, vagy a repülők összecsíkozták az eget, de volt, hogy lemerültek az akkumulátorok – emlékszik vissza a fotográfus.
Tökölyi Csaba, az Év Búvárfotósa átveszi a díjat Selmeczi Dánieltől, zsűri egyik tagjától. A kép jobb oldalán Gaál Péter a Lenergy ügyvezetője, a Varázslatos Magyarország pályázat szervezője, a bal oldalon Fáth Péter a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetségének elnöke.
Fotó: Nehézy László
Tökölyi Csaba: Csúcsforgalom című fotója az Élet a vízfelszín alatt kategória 1. helyezettje. Sárgaszalagos édesajkú halak az indonéz Raja Ampat környékén.
Az Év Természetfotója, előtte pedig a kép készítője, Potyó Imre
Potyó Imre: Téli szárnyak című fotója nyerte el az Év Természetfotója díjat. A kis téli araszoló rajzása a Wildlife Photographer of the Year, a Londoni Természettudományi Múzeum által szervezett versenyen különdíjat kapott.
Reinhoffer István, az Év Ifjú Természetfotósa
Reinhoffer István: Ugróiskola című képe az Ifjúsági kategória 1. helyezettje. Egy seregély a kerítésen.
Az idei pályázati kiírás újdonságaként a naturArt meghirdette, hogy „Az év természetfotósa” versenyben csak olyan képek számítanak, amelyek csak a fotós saját teljesítményének, kreativitásának, természetismeretének köszönhetően készülnek el. Így például a fizetős lesekből fotózott képek itt nem számítottak.
Daróczi Csaba: Húzzuk a csíkot című fotója A madarak viselkedése kategória 1. helyezettje. A képen egy halastó medre látható. A vizet télire leeresztették, így csak csapadkvíz volt a mederben, ahol a madarak fölkavarták az iszapot.
Mondhatjuk, hogy ez a pályázat „a gigászok csatáját” volt, hiszen a jól ismert természetfotósok Daróczi Csaba, Máté Bence és Tökölyi Csaba fantasztikus 25-25 képpel pályáztak. Ezekből Bencének 19, Daróczi Csabának 13, Tökölyi Csabának 8 képe látható a Természettudományi Múzeum kiállításán.
Újdonság, hogy először kerülnek a kiállított képekre QR kódok. Ennek használatával nemcsak a fotósokról és a képkészítés körülményeiről tudhatunk meg többet, hanem a social média térben ezeket a fotókat küldözgethetjük ismerőseinknek, véleményt mondhatunk róluk.
Balics Gábor: NATO-drót című képe a Kezünkben a Föld kategória 1. helyezettje. Az emberi beavatkozás egyre több áldozatot követel a természetben.
A pályázat utolsó fordulójába jutott 125 fotográfia látható azon a kiállításon, amely 2017. november 8. és december 31. között tekinthető meg a Magyar Természettudományi Múzeumban megrendezett kiállításon.