Kihaltnak hitt erszényest találtak Ausztráliában

A kutatók úgy gondolták, hogy a parányi állat több mint 100 éve eltűnt Új-Dél-Wales területéről.

Fotó: Twitter
A csupán 150 grammos fésűsfarkú erszényesegér, azaz mulgara (Dasycercus cristicauda) egykor nagyon gyakori volt Ausztrália középső sivatagi régióiban. A modern kutatók Új-Dél-Wales állam területén azonban csak maradványokból ismerték a parányi ragadozót.
„A mulgara egykor igen elterjedt volt Ausztrália belső sivatagi, homokos környezeteiben, de a nyulak, macskák és rókák miatt csökkent az egyedszáma” – mondta Rebecca West, az Új-Dél-Walesi Egyetem munkatársa.
A nyulak, macskák és rókák mind invazív fajok Ausztráliában, melyeket az európai telepesek hoztak be magukkal. Ezek az élőlények hatással voltak a helyi ökoszisztémára, több őshonos fajt is veszélybe sodortak.
A fésűsfarkú erszényesegerek esetében a problémát az okozta, hogy a nyulak elfogyasztották azokat a kisebb növényeket, melyek alá a mulgarák elrejtőzhettek. Az élőlények így védtelenné váltak a rókákkal és macskákkal szemben. Az inváziós állatok miatt a faj végül teljesen kiszorult a régióból.
Néhány példány azonban megmaradt. Az elmúlt évtizedben az ausztrál kormány intézkedéseket tett a mulgarák védelméért. Az Új-Dél-Walesi Egyetem kutatói a közelmúltban találtak is egy egyedet egy helyi nemzeti parkban. A szakértők most úgy vélik, hogy a faj még mindig fellelhető a térségben, sőt, egyre nagyobb területeken jelenhet meg újra.
A legutóbbi becslés alapján a fésűfarkú erszényesegér egyedszáma csupán 10 000 körül mozog, az új-dél-walesi példány felfedezése azonban bíztató. A kutatók remélik, hogy eredményeik hatására az állam komolyabb erőfeszítéseket tesz majd az invazív ragadozók visszaszorításáért.