Bajszos majomfajt fedeztek fel Etiópiában
A kutatók rájöttek, hogy a huszármajmok valójában két fajt alkotnak.
Fotó.Global Wildlife Conservation
Spartaco Gippoliti a huszármajmokat vizsgálva rájött, hogy a nembe nem egy, hanem két faj tartozik – számol be a Global Wildlife Conservation. Az újonnan leírt élőlény a Erythrocebus poliophaeus nevet kapta.
„Különösen érdekes, hogy ezt a jellegzetes majmot először 150 éve írták le, 1927-ben azonban helytelenül a huszármajmokat egyetlen fajába sorolták” – mondta Anthony Rylands, a Global Wildlife Conservation főemlős védelmi csoportjának vezetője és a Természetvédelmi Világszövetség főemlőscsoportjának igazgatóhelyettese.
A huszármajmok a szubszaharai régiókban élnek, Gambiától Etiópiáig. Rylands szerint az élőlények változatossága igen szembetűnő, de csak az új kutatásnak köszönhetően sikerült pontosan felmérni a populáció sokféleségét.
A huszármajmok nevüket jellegzetes, huszárbajuszra emlékeztető pofaszőrzetükről kapták. Az állatok a leggyorsabb főemlősök közé tartoznak, akár 55 kilométer per órás sebességgel is képesek futni.
Az új faj a Kék-Nílus medencéjében él, Etiópia, illetve Szudán bizonyos területein. Gippoliti szerint az élőhely zsugorodása komolyan veszélyezteti az újonnan leírt állatot. A szakértő bízik benne, hogy eredményeinek köszönhetően új természetvédelmi projektek indulnak majd az érintett térségben.
Az új huszármajomfajt a Primate Conservation folyóiratban mutatták be. A lapban további, a közelmúltban felfedezett állatokat is ismertetnek.