Ömlik a láva a Mayon vulkánból
700 méter magas a Mayon vulkán kráteréből kitörő láva, a hamufelhő pedig a három kilométeres magasságot is eléri.
A Mayon tűzhányó a Fülöp-szigeteki fővárostól, Manilától délkeletre fekvő Legazpi városból nézve, 2018. január 23-án
Fotó: Bullit Marquez/ MTI/AP
A Fülöp-szigetekhez tartozó Luzonon fekvő Mayon vulkán már egy ideje igen aktív. A tűzhányó 2018. január 22-én több robbanást is produkált, kürtőjéből pedig láva lövellt fel. A vulkán környékén ráadásul földrengéseket is észleltek, majd a kráteréből kitörő láva elérte a 700 méteres, míg a hamufelhő a három kilométeres magasságot – közölte a helyi vulkanológiai intézet.
A hatóságok hétfőn négyesre emelték a térségre érvényes riasztás szintjét. Mindenkinek azt tanácsolták, hogy viseljen szájmaszkot, és ne menjen a veszélyeztetett körzetbe. A kormányzó pedig arra hívta fel a lakosok figyelmét: maradjanak zárt térben, és viseljenek szemüveget. Az iskolákban felfüggesztették az oktatást.
A 2462 méter magas Mayon vulkán 330 kilométerre délkeletre fekszik a fővárostól, Manilától, a kókusztermesztő Albay tartományban. A turisták és hegymászók körében népszerű tűzhányó az elmúlt 500 évben mintegy ötvenszer tört ki, többször erőteljesen.
Az első regisztrált kitörés 1616-ban volt, a legsúlyosabb pedig 1814-ben: akkor 1200 ember halt meg, és a vulkánból kifolyó láva maga alá temette Cagsawa városát, templomának harangtornya ma is kiemelkedik a földből. Legutóbb 2014-ben tört ki a vulkán, akkor is emberek ezreit kellett elköltöztetni a környékéről.
Cagsawa harangtornya
Fotó: Wikimedia