Magas a természetes vizek foszforszennyezettsége

Veszélyesen magas szintű a világ édesvízi vízgyűjtő területein a foszforszennyezés.

Algával borított vízfelszín
Fotó: Profimedia
Az Amerikai Geofizikai Unió folyóiratában közzétett tanulmány szerint legsúlyosabb a helyzet az oroszországi Aral-tónál, a kínai Sárga-folyó menti Huang-ho térségben, Indiában az Indus és Gangesz folyók mentén, Európában a Duna vízgyűjtő területén.
A Water Resources Research című folyóiratban megjelent tanulmány készítői számszerűsítették, hogy az emberi tevékenységből származó foszforból (műtrágyázásból, növényvédő szerek használata) mekkora mennyiség került 2002 és 2010 között a Föld édesvízi vízgyűjtőterületeire.
Illusztráció: Mekonnen et al./WRR/AGU
A foszfor a műtrágyák és növényvédő szerek mindennapos összetevője, mivel segíti a terméshozamok növekedését. A műtrágyaként alkalmazott foszfor nagy részét azonban a növények nem dolgozzák fel, ezért felhalmozódik a talajban vagy belemosódik a folyókba, tavakba és a tengerek, óceánok part menti vizeibe.
A számítások szerint a vizsgált időszakban globálisan évente emberi tevékenységből 1,62 millió tonna foszfor került be a világ legnagyobb vízgyűjtő medencéibe. A szakemberek kimutatták, hogy a foszforterhelés meghaladja az édesvizek asszimilációs képességét a Föld szárazföldi területeinek 38 százalékán.
„A világ számos térségében nincs elég víz ahhoz, hogy a foszfor felszívódjon vagy a foszforszennyezés olyan mértékű, hogy a vízrendszer képtelen mindet asszimilálni” – idézte Mesfin Mekonnent, a Nebraskai Egyetem kutatóját, a tanulmány társszerzőjét az Eurekalert.org. tudományos hírportál.
A tanulmány eredményei megmutatták, hogy az erősen szennyezett térségekben jelentős az eutrofizáció, azaz a folyókba, tavakba bekerült vizek magas foszfor- és nitrogéntartalma algásodásához vezet. Az elalgásodás a halak és a növények pusztulását idézi elő, mivel kevés a vízben az oxigén és a fény – magyarázta Joep Schyns, a hollandiai Twente Egyetem kutatója.
Az édesvizek foszforszennyezésének 30 százalékáért Kína a felelős, 8 százalékért India, 7 százalékban az Egyesült Államok. A tanulmány szerint a vizsgált időszakban a mezőgazdaságból származó foszforterhelés 27 százalékkal nőtt. A leginkább szennyezett térségek közé tartoznak továbbá Ausztrália és Észak-Afrika ritkán lakott területei is, itt ugyan a foszforterhelés kisebb, mint Kínában vagy Európában, de jóval kevesebb víz áll rendelkezésre a helyreállításhoz.