Ritka téli vendég hazánkban
Veszprém megye első zsezse megfigyelése a 2017-2018-as szezonban Vid határában történt, november közepén.
Nagy meglepetés ért mikor tengelicek és kenderikék vegyes csapatát nézegettem egy tehenészetnél, egyszer csak zsezse hangjára lettem figyelmes. Kis idő múlva egy szép hím barna zsezse (Carduelis flammea) repült ki az út menti diófára. Ezt követően egy rövid madarászás alkalmával a Marcal mentén, ekkor Karakó alatt láttam egyet. Veszprémgalsa határában éppen egy láprét folt felett magányosan repült át egy példány.
Svédországban élő madarász barátom beszámolt arról, hogy nálunk októberben a Vanern-tó mentén összesen 50 000 zsezsét számoltak három nap alatt. A legtöbb madár egy nap alatt 26 000 példány volt. Ebből a csapatból kapunk mi is idén.
A zsezse elnevezése hangjából ered, ugyanis reptében gyakran „zse-zse-zse” hangon szól. Van olyan év, hogy madarunk nagyobb számban érkezik hozzánk telelni. Ennek oka, a költőhelyén beköszöntő hideg miatt a táplálék hiánya, ilyenkor délebbre húzódnak. A zsezse Európa és Ázsia északi részén honos, valamint szigetszerűen költ Bajorországban, Csehországban és az Alpokban is. Utóbbi helyen a lombhullató vörösfenyő állományokban fordul elő, míg kontinensünk északi részén a tundrák költőmadara, ott a fűzbokrokat részesíti előnyben költőhely gyanánt. Leggyakrabban nyíresekben, égeresekben találkozhatunk vele idehaza. Védett madár, természetvédelmi értéke 25 000 forint.
Írta és fényképezte: Ifj. Vasuta Gábor