Költőtálcák erdei fülesbaglyoknak
2018. január végén kísérleti jelleggel erdei fülesbaglyok (Asio otus) részére úgynevezett költőtálcákat helyzetük ki a Balaton-felvidéken.
Az ötletet egy belorusz természetvédő srác, Denis Kitel, hivatalos facebook oldalán láttam meg. Ő hazájában már évekkel ezelőtt elhasznált kosarakat, fém vödröket és egyéb alkalmatosságokat helyez ki megfelelő élőhelyre erdei füleseknek, melyeket azok használatba is vesznek.
Én magam felkerestem faanyag ügyben egy kedves ismerősömet az ötlettel, és máris készültek a 40x30x15-ös méretű fatálcák. Hardi Ferenccel, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őrével elindultunk legfőképpen fáslegelőkre, fasorokra, mezővédő erdősávokra, hogy a magasba rögzítsük a ládákat. Főleg erdei és fekete fenyőket kerestünk, de fűzekre is helyeztünk ki. A fenyőféléket azért részesítettük előnybe, mert itt a tűlevelek jó takarást biztosítanak a baglyoknak, valamint a leendő fészekaljakat is védik majd.
Az idén kíváncsian várjuk az eredményeket. A dobozok 4-6 méter magasra kerültek száraz fűvel, sással, tűlevelekkel és egyéb fák leveleivel bélelve, hogy legyen fészekalap. És, hogy miért van minderre szükség? Mert a baglyok nem építenek fészket, hanem dolmányos varjú, szarka elhagyott fészkeiben telepednek meg. Mostanra viszont környékünkön, a Somló-hegy tájékán, igen kevés már a szarka, és a kirakott költőtálcákkal remélhetőleg sikerül a füleseket fészkelésre bírni. Annál is nagyobb lesz az öröm, ha a szaporulatról is meg tudunk majd győződni és gyűrűzni is sikerül a fiókákat. A baglyok eredményes pocokpusztítók, így a mezőgazdaságnak hasznosak. Ahol sok a bagoly, kevesebb vegyszerre lehet szükség.
Az erdei fülesbaglyok a környékünkön nagy számban telelnek, legtöbbször települések védett, melegebb helyein. Jelenlétükről köpeteik árulnak, bennük található táplálékuk megemésztetlen része: a kisemlősök csontja, koponyái például teljesen épek maradnak. Mielőtt zsákmányolni indulnak a madarak, kiöklendezik a köpetet, hogy helyet adjanak az újabb tápláléknak. Később ezek a köpetek hasznosak az ornitológusok számára, mert szétboncolva és mikroszkóp lencséje alatt megvizsgálva meghatározhatják a zsákmányállatokat. Ezen vizsgálatokból derült ki, hogy a mezőgazdaság számára hasznos tevékenységet folytatnak, hiszen az erdei fülesbagoly túlnyomórészt mezei pockot (Microtus arvalis) zsákmányol, amely az egyik leggyakoribb kártevő.
Védett madár eszmei értéke 50 000 forint.
Írta és fényképezte: Ifj. Vasuta Gábor