Hangtalanul ciripelnek a tücskök Hawaiion

A kutatók szerint a rovarok fejlődésük során „lehalkították" hangkeltő apparátusukat.

Fotó: Biology Letters (2018). DOI: 10.1098/rsbl.2017.0654
Az új tanulmány elkészítéséhez a St. Andrews Egyetem és a Cambridge Egyetem kutatói a Kauai-szigeten élő óceániai mezeitücskök viselkedését figyelték meg.
A legtöbb óceániai mezeitücsök összedörzsöli szárnyait, így ad ki hangot. Az élőlények az egyedi zajjal párosodásra hívják fajtársaikat. A szárnyon vannak az úgynevezett ciripelő erek, amelyek összedörzsölésével képzi a rovar a hangot.
A Kauain élő óceániai mezeitücskök azonban hosszú évek óta támadásoknak vannak kitéve, mivel „daluk” olyan parazita legyeket vonz, amelyek keltetőként használják őket. A lárvák belülről falják fel a tücsköket. Emiatt az óceániai mezeitücskök érdekes evolúciós fejlődésen mentek át: megváltozott szárnyuk nem ad ki hangot, így az állatok csendben maradnak. A kutatók ugyanakkor azt is megfigyelték, hogy a tücskök ennek ellenére nem adják fel, továbbra is összedörzsölik szárnyaikat.
A szabadban élő rovaroknál a szakemberek észrevették, hogy az elnémult hímek olyan tücsökfajok közelébe települnek, amelyek még mindig ciripelnek. Így rokonaik hangját használják arra, hogy magukhoz hívják a nőstényeket.
A kutatók a jövőben folytatják a tücskök vizsgálatát. Tudni akarják, hogy a szárnydörzsölés csökken-e, és ha igen, akkor ez annak a jele-e, hogy evolúciós szempontból funkciótalanná vált ez a mozgás.