Madarászás a keleti berekben
Immáron tizenkét esztendeje hagyomány, hogy az Újév napján madarászni indulok.
Január elsejével egy új fajlista kezdődik, ilyenkor minden látott és hallott madárfaj új, az adott esztendőre nézve. Kemény télen sokkal nehezebb a fajok „gyűjtése” hiszen állóvizeink be vannak fagyva. Persze ilyenkor nem egy éles verseny kezdődik, csak lazán jegyzetelem a látott fajokat, úgymond fajlistázok. Persze vannak, akik nagyon komolyan veszik és van, aki egy év alatt a háromszáz látott madárfajt szeretne regisztrálni. Eddig hazánkban ezt senkinek nem sikerült még teljesítenie.
Az év első napját terepen töltöttem, majd másodikán a Kis-Balatonhoz indultam, ahol 10 tojó barna rétihéját leltem, ők ilyenkor itt telelnek, máshol a környékünkön nem lehet velük összefutni. Valamint sikerült egy átrepülő havasi pityert is megfigyelnem, a vízen félszáz kendermagos réce úszkált, emelve a nyugodt táj hangulatát.
Ezen a napon egészen a Zala torkolatáig, Balatonberényig elmentem madarászni. Ez a terület általában hemzseg a vízimadaraktól, de most olyan távol voltak a récék, hogy még a teleszkóp is kevés volt, hát elindultam a Kis-Balaton irányába, a keleti berekbe. Addigra a nap is kisütött, igazi tavaszi hangulat fogadott, a mögöttem lévő erdőből dobolt a fekete harkály. Ami ilyenkor ritka olyan fényviszonyok fogadtak, hogy a távolban cirka öt kilométerre lévő település templomának tornyán az időt is le lehetett olvasni, persze teleszkóppal. Nagyon szeretek ide járni, semmi emberi zaj, hatalmas területet belátni, összefüggő nádasok, tarkítva kisebb-nagyobb vízfelületekkel, benne hatalmas kiszáradt fák, fűzbokrok. Innen rövid idő alatt sok récét és ragadozó madarat láthat az ember. Nagy szerencsém volt, mert négy fekete sas (Aquilaclanga) ült kint a távolban, köztük egy „immaturos” madár, csodás pöttyökkel a tollazatán. A fekete sas Európa északi részén fészkel, pl. Belorussziában. Ide csak telelni érkezik, mindig a vízimadarakban bővelkedő háborítatlan nagy nádasokat kedveli. Hazákban talán csak itt látni együtt négy madarat egy teleszkópállásból. A fekete sas fokozottan védett madárfaj, természetvédelmi értéke félmillió forint.
Írta és fényképezte: Ifj. Vasuta Gábor