Beteg a világ utolsó hím északi szélesszájú orrszarvúja
Betegséggel küszködik Sudan, a világ utolsó hím szélesszájú orrszarvúja.
Kép: Facebook/Ol Pejeta Conservancy
A 45 éves Sudan egy kenyai védett területen él két nőstény társaságában.
2017 végén jobb hátsó lábát egy fertőzés támadta meg, amelyet akkor még meggyógyítottak az állatorvosok. Ugyanazon a lábán a közelmúltban azonban egy újabb, súlyosabb fertőzést találtak – közölték a Kenya középső részén fekvő Ol Pejeta vadvédelmi terület illetékesei.
„Aggódunk érte, nagyon öreg már, és nem akarjuk, hogy szükségtelenül szenvedjen” – tették hozzá a szakértők.
Sudan és a két nőstény, Najin és Fatu, valamint egy azóta elpusztult másik hím északi szélesszájú orrszarvú 2009-ben érkezett meg Kenyába egy cseh állatkertből.
A szakértők azt remélik, hogy megmenthetik az alfajt a kihalástól. Ehhez déli szélesszájú orrszarvúkat termékenyítenének meg mesterségesen, hogy azok „béranyaként” hordhassák ki az utódokat. A mesterséges megtermékenyítéshez a berlini Leibniz Zoológiai és Vadállatkutató Intézetben őrzött, elpusztult orrszarvúk spermáit, valamint az Ol Pejeta-i nőstények petesejtjeit használnák fel.
Az északi szélesszájú rinocéroszok egykoron Csád, Szudán, Uganda, Kongó és a Közép-Afrikai Köztársaság területén éltek, az 1960-as években még kétezer példányra becsülték a populációt.
Az utolsó vadon élő egyedet több mint egy évtizede látták a kongói Garamba nemzeti parkban, ahová gyakran átterjednek a térségben dúló fegyveres összecsapások. Az állatok egy részét ugyan Kenyába telepítették, de nem sikerült megmenteni őket a pusztulástól.
A déli keskenyszájú orrszarvúból mintegy 20 ezer él Afrikában a fajmentő erőfeszítések eredményeként.