Hatalmas veszélyben a Föld legszínesebb ökoszisztémái

A WWF szerint súlyos következményekkel járhat, ha nem teszünk valamit a klímaváltozás ellen.

Fotó: Pixabay
A WWF, a Kelet-Angliai Egyetem és a James Cook Egyetem új tanulmánya szerint súlyos jövő vár ránk, ha nem kezdünk valamit a klímaváltozással – számol be az IFLScience. Tanya Steele, a WWF igazgatója szerint már gyermekeink életében felismerhetetlenné válhatnak az Amazóniához és a Galápagos-szigetekhez hasonló helyek, az érintett területeken élő fajok fele pedig elveszhet.
A Steele által megfogalmazottak a legrosszabb forgatókönyvet jelentik – ebben az esetben a globális felmelegedés az iparosodás előtti állapothoz képest 4,5 Celsius-fokos. Ha viszont sikerül is elérni a párizsi klímaegyezmény célját – a 2 Celsius-fokos korlát tartását -, az érintett régiók akkor is fajaik 25 százalékát veszthetik el.
A vizsgálatban a szakértők a világ 35 legmagasabb biodiverzitásával rendelkező térségét elemezték, és összesen mintegy 80000 fajt tanulmányoztak. A csapat ezután különböző klimatikus modellekkel és forgatókönyvekkel kezdett el számolni.
Az eredmények alapján a jövőben Madagaszkár élővilágának 60 százaléka tűnhet el, az Amazonas növényfajainak pedig 69 százaléka pusztulhat ki. A dél-afrikai Miombo erdőségben pedig a kétéltűek 90, a madarak 86 és az emlősök 80 százaléka veszhet el.
Egy ekkora átalakulás felfoghatatlan következményekkel járhat, és további élőlények kihalását is előidézheti.
„A számok egyfajta figyelmeztetést jelentenek” – mondta Stephen Cornelius, a WWF fő tanácsadója. A szakértő hozzátette, a kutatás fő üzenete az, hogy a biodiverzitás csökkenése igenis sokat számít.