Az Alpok több mint 3000 zuzmófaj otthona
Az Alpok Európa szívében valóságos paradicsomi helyszín, számtalan növény- és állatfaj élőhelye, biodiverzitás szempontjából világszinten is kiemelkedő jelentőségű régió.
Gyakori zuzmú a hegységben a Flavocetraria nivalis
Fotó: Dr Peter O. Bilovitz/blog.pensoft.net
Bár a legjobban tanulmányozott területek között van, zuzmófajairól eddig nem készült átfogó felmérés, csupán területi, vagy országonkénti felbontású. Most azonban egy 15 évig zajló nemzetközi vizsgálatsorozat eredményeként megismerhetjük a hegységben honos zuzmókat is – adta hírül a Pensoft tudományos blog.
A zuzmók moszat és gomba együttéléséből kialakult szervezetek. Igazi túlélőbajnokok, s a „lassan járj, tovább érsz” elv hű követői. A fák kérgén és a talajon kívül olyan zord élőhelyeken is képesek megtelepedni, ahol más élőlény nem. Indikátorként is működnek szennyezett levegőjű vagy talajú környezetben előfordulásuk csökken.
Számos zuzmó kis koszfoltnak tűnik a köveken, míg más, talajon vagy fákon élő fajaik különös küllemű kusza ágakat és alakzatokat növesztve káprázatos kis erdőcskéket alkotnak.
A felmérésben összesen 3138 fajt azonosítottak, ezek 19 százalékát alig ismerjük, ami igen nagy arány ahhoz képest, hogy a régió a legjobban ismert szárazföldi terület. A fajokat a meglévő nemzeti és regionális adatokból gyűjtötték össze – ezek pedig az Alpok sok száz éve tartó folyamatos terepi vizsgálatainak eredményei. A különféle fajokat besorolták az élőhelyük adottságai szerint is, pl. a tengerszint feletti magasság, élőhely növényborítása, az élőhely északi vagy déli hegyoldal, továbbá a 7 alpesi országban összesen 42 különálló régió szerint is. A fajok esetében feljegyezték azok előfordulási helyét, a közeget, amin élnek, szikla esetében a kőzettípust, fakéreg esetén az érintett fafajokat is.
Számos területről valószínűleg így sem teljesek az adatok, a nehezen elérhető helyszínek hiányosabb terepi felmérései miatt, így a kutatók megjegyzik, hogy a lista kiváló kiindulási alapja lehet a további munkának. A nemzetközi csapat vezetője, Pier Luigi Nimis a Trieszti Egyetem biológus zuzmókutatója reméli is, hogy ez mihamarább bekövetkezhet: ha idejét múlttá válik az eredmény, az azért lesz, mert újabb kutatásokat inspirál a lista, amik majd pontosítják, kiegészítik a mostani munkát. Emellett a felmérés arra is lehetőséget ad, hogy az alpesi zuzmókat más hegységek zuzmóival összehasonlítsák.
Forrás: Égen – Földön – Föld alatt