Téli visszanéző: a tundrai vadász
Bár már a tavasz biztosan itt van, fotóimat rendezgetve egy különleges téli madarászás emléke került elő.
Egy januári napon Tüskevár határában a Körtvény-szerhez mentem madarászni. Az éves madaras lista sehogy se akart hízni. Számításba véve, hogy ilyenkor milyen fajok jöhetnek szóba: a kis sólyomra (Falco columbarius) esett a választás, így célirányosan próbáltam keresgélni, de napokig sehogy sem találtam rá. Környékünkön végigjártam az ismert helyeket, még az autóból is az út menti fák csúcsait nézegettem, hátha rátalálok egyre. De nem így történt, legalábbis egy darabig! Éppen szántás után koslató varjakat stíröltem, mikor villámsebesen egy szép barna tojó kis sólyom végigsuhant a tájon, majd kiült a dűlő mentén álló cserjére. Éppen teleszkóppal lestem, mikor megjelent egy másik kis sólyom, együtt űzték egymás a levegőben, viszonylag alacsonyan a talaj felett. Eddigi madarászásom alatt idehaza, telelő helyén, ilyet még nem láttam.
A rigónál nem sokkal nagyobb madár villámgyors sebességgel képes repülni. A terület felett mindig alacsonyan húz végig, reptében hegyes szárnyai, gyorsasága rögtön feltűnik az avatott szemlélőnek. Tápláléka a tél folyamán főként énekesmadarakból áll, ezért leggyakrabban ott figyelhető meg, ahol a pintyek és sármányok nagyobb számban mozognak. Taktikája, hogy a csapatból a gyengébb egyedeket szorítja ki és ejti el. Ezzel is segítve a természetes szelekciót. Télen kedvelt tartózkodási helye a magtárak, istállók, hodályok környéke, hiszen ott sok veréb fordul elő, így ez a leggyakoribb zsákmánya.
A madártan avatott kutatói a gyűrűzésekkel bebizonyították, hogy a nálunk telelő egyedek Oroszország északi részéről érkeznek hozzánk. A korábban hazánkban gyűrűzött két madár Moszkva közeléből és az Urál hegységen túl került kézre. A Magyarországon telelők pontos egyedszáma még nem ismert, egy biztos tény, hogy a ritkább téli ragadozó madarak közé tartozik. Költőterületén nem épít fészket, hanem más madarak fészkét foglalja el, leggyakrabban a varjúféléket boldogítja.
Hazánkban természetvédelmi oltalom alatt áll, a védett értéke 50 000 Ft.
Írt és fényképezte: Ifj. Vasuta Gábor