Veszélyben a tengeri biodiverzitás központja

A szakértők a Korall-háromszög egészségét mérték fel.

Fotó: Dr. Richard Unsworth
A Swansea-i Egyetem által vezetett csapat az Indonéz szigetvilágban, a Korall-háromszög egy jelentős részén folytatott vizsgálatot – írja a Phys.org. A kutatók a tengerifű-mezőket tanulmányozták.
A Korall-háromszög a tengeri biodiverzitás egyik központja, a víz alatti mezők pedig kulcsszerepet töltenek be a tengeri ökoszisztéma egészségében. A növényekből álló, sekély tengeri, illetve part menti környezetek nemcsak védelmet, de táplálékot is biztosítanak a tengeri állatoknak.
A Richard Unsworth vezette szakértők vizsgálatuk során arra jutottak, hogy az indonéziai tengerifű-csoportosulások 90 százalékát súlyos veszteségek érték az elmúlt 5 évben.
Unsworth szerint a növények eltűnése súlyos hatásokkal járna. „A halászati élőhelyekként működő tengerifüvek nélkül sok indonéziai ember nem lenne képes napi szinten ellátni családját” – mondta a kutató.
Bár a mezők elengedhetetlen szerepet töltenek be a tengeri ökoszisztéma működésében, egyre gyorsabb ütemben zsugorodnak. Indonéziában ráadásul a természetvédelmi programokban meglehetősen ritkán foglalkoznak a vízi növények egészségével.
Rohani Ambo-Rappe, a Hasanuddini Egyetem munkatársa úgy véli, hogy a tengerifüvek eltűnését a környezeti átalakulások, így az iparosodás, a túlhalászat, a hínárgazdálkodás, illetve a környezetszennyezés okozza. A mezők rossz állapota tovább súlyosbíthatja a globális felmelegedést, ugyanis az egészséges tengerifüvek nagy mennyiségű szén-dioxidot lennének képesek elnyelni.
Az új tanulmányban a szerzők bemutatnak néhány lehetséges megoldást a problémára. A szakértők úgy gondolják, hogy a közösség által vezetett természetvédelmi projektek sikert hozhatnak.
A kutatók emellett már működő programokat is ismertetnek. Kelet-Indonéziában például néhány szigeten a haszonnövények tervezett újratelepítésével sikerült csökkenteni a tengerbe áramló szennyező mezőgazdasági anyagok mennyiségét.