Amikor egy kívánság valóra válik
Pár napja, Sümeg közelében, Csabrendek határában egy magaslesen ültem késő délután a Német-tó mellett. Közben az unkák kórusában gyönyörködtem, aláfestésnek egy füleskuvik füttyögött a távoli nyarasból.
Fotó: Károlyi Zsombor
Villanásnyi időre arra gondoltam, milyen lenne, ha egy fakó keselyű (Gyps fulvus) bekörözne a légtérbe. Ilyen és hasonló gondolatatok suhannak végig az ember agyán egy nyugodt tájon szemlélődve, távol mindentől.
Másnap nejemmel ellátogattunk egy farmra, hazafelé maradt még egy kis időnk és egy hirtelen ötlettől vezérelten, tervbe vettük, hogy a Kornyi-tóhoz kanyarodunk, nézünk ürgéket, kígyászölyvet és élvezzük a tiszta levegőt. Mondván, most úgy sincs velünk a teleszkóp, így csak a kézi távcsőre hagyatkozva, biztos nem lesz semmi eget rengető, a tegnapi gondolatok pedig már mélyen a feledésbe merültek. Egyszer csak a távolban, nagyon messze kiszúrtam valamit, és rögtön felkiáltottam, ez egy fakókeselyű. Az ember ilyenkor nem akar hinni a szemének, nejemnek is átadtam a távcsövet. Hosszasan nézhettük a madarat. Maga volt a csoda. Távolban körözött igen magasan járva, ragadozó madarak zavarták, volt, hogy két ölyv zargatta. A Csobánc környékén vesztettük szem elől.
Korábban láttam egy nagy magasságban átrepülő madarat a kertünk felett, amelyet távcső nélkül szemlélhettem, nagy eséllyel ő is fakó keselyű lehetett. Én magamnak, mint magyarországi újonnan megfigyelt madárfajt 2018. április 9.-én vettem fel. Biztosra! Kifelé bandukolva, ugrott csak be a tegnapi gondolat, hálát adva a sorsnak, hogy erre vezényelt minket. És még hogy nincs a gondolatnak teremtő ereje?!
Fotó: Ifj. Vasuta Gábor
A fakó keselyű hozzánk legközelebb Horvátországban költ a Krk szigetén, amely légvonalban csupán 300 km, egy ilyen nagytestű madárnak, amelynek 265 cm a szárnyfesztávolsága nem távolság. Elkap egy meleg áramlatot és már, itt is van. Aznap egy déli irányú légáramlat érkezett hazánkba, mint később megtudtuk volt olyan hely ahol sivatagi eredetű homokot is találtak.
A fakó keselyű dögevő madárár, száz éve még gyakrabban bukkant fel hazákban, de akkoriban az Alföld rónaságain sok volt az elhullott állati tetem. Idehaza fokozottan védett madárfaj, természetvédelmi értéke negyedmillió forint.
Írta: Ifj. Vasuta Gábor