Tejút a Böddi-székről
A Kiskunságban a Dunatetétlen melletti szikes tó, a Böddi-szék is azon területek egyike, ahol a fényszennyezés nem halványítja el az égbolton ragyogó csillagokat.
Fotó: Bella László
2018. április közepén a területről remekül látszódott az éjszakai égboltot átszelő fehér, ködszerű sáv, a Tejút. A csillagos égboltról Bella László készített lélegzetelállító fotókat a Kiskunsági Nemzeti Parkban.
Hivatalos minősítéssel rendelkező csillagoségbolt-park Magyarországon három van, a Zselicben, a Bükki Nemzeti Parkban és a Hortobágyon, de szerencsére ezeken kívül is akad még néhány olyan helyszín, többnyire védett természeti területeken, ahol tiszta időben gyönyörködhetünk a csillagos égbolt látványában.
Fotó: Bella László
„Egy ilyen fotózást nagyon komoly tervezés előz meg. Boltívet főleg áprilisban és májusban lehet jól fényképezni, azokon az éjszakákon, amikor újhold van. Meg kell nézni, mikor jön fel és milyen pozícióban lesz majd látható a csillagsáv. A fotózás előtt egy fényszennyezettségi térképen néztem meg, hogy egyáltalán hol lehet elég sötét az égbolt a Tejút fényképezéséhez, ahol még valamilyen témát bele tudok komponálni a képbe. A Kiskunságban több alkalmas terület is fellelhető, és gémeskút is van, ami a mai napig káprázatos alkotás” – avatott be a kulisszatitkokba Bella László, hobbi csillagfotós.
Fotó: Bella László
A kiskunsági tájra jellemző gémeskutak sok esetben állnak akár csillagfotózásra is alkalmas nyílt területen, úgyhogy a kép készítője ilyen helyszíneket keresett nappali fényben Bankovics Andrással, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Böddi-széken zajló természetvédelmi programjának vezetőjével. A fotós ilyenkor már kitalálja az egész kompozíciót, hogy éjjel csak a megvalósítással kelljen törődni.
A Böddi-szék területének nagy részét tavasszal víz borítja, ami az unkák, cankók és godák szempontjából örvendetes, a fotósoknak azonban megnehezíti a dolgát, hiszen csak gumicsizmában lehet a területen közlekedni. A nappal kiválasztott helyszínt éjszaka, sötétben megtalálni már önmagában is kihívás, de egy vizes-mocsaras területen ez még inkább így van.
A fotók éjjel kettőkor készültek, 15 másodperces záridővel. A fotós és a természetvédelmi szakember számára egyaránt meglepetés volt, hogy bár a kijelölt irányban 10 kilométeren belül nincs lakott település, de a távolabbi községek – Fülöpszállás, Soltszentimre, Izsák, Csengőd, Akasztó, Kiskőrös – fényei sárga foltokként még így is látszódnak a panorámafotó horizontján. E távoli fényektől függetlenül a Böddi-szék feletti égbolt tiszta, így sikerült a milliárdnyi csillag fénye által kirajzolódó, az égbolton teljesen átívelő Tejút megörökítése.