Új esélyt kapott Kambodzsa veszélyeztetett delfinfaja

Évtizedek óta először nőtt a faj egyedszáma.

Kép: Wikipedia
A kúposfejű delfin (Orcaella brevirostris) egykor a Mekong nagy részén fellelhető volt, mára azonban csupán a Közép-Kambodzsától Dél-Laoszig terjedő 190 kilométer hosszú folyószakaszon fordul elő.
Az első, 1997-es felmérés óta a faj populációja folyamatosan csökkent, 2015-re 200-ról 80-ra zuhant a példányszám.
Az utóbbi időszak azonban kedvezően alakult a delfinek számára. 2018-ban három borjú is született, a halálozási arány pedig látványosan zuhanni kezdett. Ennek köszönhetően a faj egyedszáma ismét növekedésnek indult.
A kambodzsai hatóságok és a WWF felmérése alapján az elmúlt két évben a Mekongban élő delfinek száma 92-re emelkedett – írja a Phys.org.
„Sokévnyi kemény munka után végre van okunk azt hinni, hogy ezeket az ikonikus delfineket meg lehet óvni a kihalástól” – mondta Seng Teak, a WWF Kambodzsa munkatársa.
A természetvédők szerint a pozitív eredmények a folyamvédelmi csoportoknak, illetve az illegális kopoltyúhálók visszaszorításának köszönhető. Az orvvadászat és a veszélyes hálók felderítésében emellett a turistahajósok is sokat segítettek.
Az elmúlt évek javulása ellenére továbbra is számos veszély leselkedik a fajra. Törvénytelen halászat, például a gránátok, elektromos eszközök és mérgezett csalik használata, illetve az infrasrtuktúra fejlődése még mindig komoly fenyegetést jelent.
Eng Cheasan, a kambodzsai halászati hivatal igazgatója szerint a delfinek az ország természeti kincsei közé tartoznak, a kormány ezért elkötelezte magát amellett, hogy minden, a faj fennmaradását fenyegető tényezőt kiiktasson.
Kambodzsa az otthona a világ legnagyobb kúposfejű delfinpopulációjának. A faj egyedei Mianmar, Indonézia, India és Thaiföld folyóiban és tavaiban is fellelhetőek.