A kihalás szélén a kínai óriásszalamandrák

A kínai óriásszalamandra (Andrias davidianus) egykor igen gyakori volt az országban.

Kép: Wikipedia
A világ legnagyobb kétéltűje, az akár 1,9 méter hosszúra is megnövő kínai óriásszalamandra hatalmas veszélyben van – írja az IFLScience. Az elmúlt 50 év során a faj húsa iránti kereslet, illetve az állat élőhelyének pusztulása miatt az egyedszám 80 százalékkal csökkent.
Samuel Turvey, a Londoni Zoológiai Társaság munkatársa szerint a faj kihasználása meglehetősen rövid idő alatt katasztrofális hatást váltott ki a vadon élő populációra.
A kutatók négy éven át 97 helyszínen igyekeztek felmérni a szalamandrák egyedszámát, a csapat azonban egyetlen példányra sem bukkant. A szakértők ugyanakkor a helyszínek közel negyedénél azonosították az illegális csapdák, íjhorgok, elektromos horgászat és különböző mérgek használatának nyomait.
Egy második vizsgálatban a kutatók szövetminták és genetikai elemzés segítségével igazolták, hogy a kínai óriásszalamandra valójában nem egy, hanem legalább öt különböző fajt alkot. Ez azt jelenti, hogy a korábbi mesterséges populációnövelési projektek során feltételezhetően hibridizálódtak és homogenizálódtak egyes szalamandracsoportok.
A szakértőket valójában nem lepték meg az eredmények, hiszen a nagytestű kétéltűek képtelenek nagyobb távolságot megtenni a szárazföldön, hogy egymástól elzárt folyórendszerekben is megjelenhessenek.
Dzsing Cse, a Kunmingi Zoológiai Intézet szakértője szerint már korábbi analízisek során is felvetették, hogy a kínai óriásszalamandra populációja valójában különböző fajokból áll. A fajok sokfélesége azonban így is meglepte a csapatot. Nem lehetetlen, hogy a populáció akár nyolc eltérő fajt is tartalmaz.
Lehetséges, hogy a fajok egy része már ki is halt a természetben. A kutatók szerint a jelenlegi módszerek mellett lehetetlen, hogy a populáció hosszabb ideig fennmaradjon, ezért azonnali intézkedésekre lesz szükség a szalamandrák védelmében.