Először bukkant fel kék bálna a Vörös-tengerben

Az élőlény Izrael és Egyiptom partjait is meglátogatta.

Kép: Pixabay
A hét elején egy különös vendéget, egy kék bálnát azonosítottak a Vörös-tengerben – írja a Live Science. Az élőlényt kedd délelőtt pillantották meg az izraeli Eilat közelében, csütörtökön pedig már az egyiptomi partoknál úszott.
Khaled Fahmi egyiptomi környezetvédelmi miniszter szerint ez az első kék bálna, amelyet a Vörös-tengerben figyeltek meg. Bár a faj egyedei vándorlásuk során számos tengerben és óceánban megfordulnak, a régiót mindig elkerülik.
A kutatók egyelőre nem tudják, hogy az eltévedt példány pontosan miért jutott a Vörös-tengerbe. Az év ezek szakában a kék bálnák általában a melegebb vizekből a sarkok hűvösebb áramlatai felé vándorolnak. Elképzelhető, hogy a héten azonosított egyed eltévesztette a migrációs útvonalat.
„Egy halász vette észre kedden délelőtt 11:45 körül, aki sietett jelentést tenni róla. Először azt hitték, hogy egy hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfin volt, amelyet láttak már a régiónkban” – nyilatkozta Oz Goffman, az Izraeli Tengeri Emlőskutató és Segítő Intézet igazgatója.
24-30 méteres testhosszával a kék bálna a valaha élt legnagyobb ismert állat. A Vörös-tengerben észlelt egyed hossza nagyjából 24 méter, és feltételezhetően a törpe kék bálna alfajhoz tartozik.
Az elkövetkező napokban az egyiptomi kutatók megragadva a kivételes alkalmat tovább tanulmányozzák majd az eltévedt példányt. A szakértők bíznak benne, hogy az állat idővel kitalál a Vörös-tengerből, és visszatér az ismerősebb vizekbe.