Egy különleges gyűjtemény Debrecenben

Gyermekkoromban édesanyámmal folyton a természetbúvár könyveket bújtuk…

Hernyót fogtunk, majd keltettünk, ebihalat gyűjtöttünk és végignéztük a békává változást, kéreglenyomatot csináltunk, guppit szaporítottunk, illetve a közeli erdőben rovarcsapdákat helyeztünk el. Életre szóló egyszemélyes élményáradat volt számomra, és már akkor elgondolkodtam, később hogyan lehetne ezt sokakkal megosztani.
Teltek múltak az évek és habár természetet szerető, tudó, ismerő felnőtt lettem, eltávolodtam ettől a gyerekkori álomtól. Szerencsére Váradi Zoltán nem feledkezett el hajdani álmáról, és több ezer gyermek örömére létrehozott egy csodát Debrecenben, a Természettár elnevezésű gyűjteményt. Megalkotta nagyban azt, amiről sokan csak álmodtunk. Őszintén mondhatom, itt megelevenednek Gerald Durrell: Az amatőr természetbúvár könyvének lapjai. Elhivatottságát, nyitottságát, gyerekszeretetét csak a szakmai tudása múlja felül.
A fülcsigák nagyon ősi fajok. A héj belül gyöngyház borítottságú. Elsőre kagylónak tűnhet, mert a legutolsó kanyarulat nagyon erőteljesen kiszélesedik és elnyeli a többit. A héjon lyuksor van, mely a salakanyagok ürítésére szolgál. A héj gyöngyházszíne miatt ékszerkészítésre alkalmas.
A kabócák közül a trópusi fajok hihetetlenül színesek. A felső szárnyfedő kéregutánzása miatt álcázásra alkalmas, míg az alsó szárnyfedőn szemfolt figyelhető meg, melynek a riasztásban van szerepe.
A hely megálmodója egész életében természetbúvár volt, szülei támogatták mindenben. Első ereklyéjét 38 éve szerezte, és mára már több száz négyzetméternyi falat tud beborítani az érdekesebbnél érdekesebb relikviákkal.
Váradi Zoltán egy lakóház alsó szintjét rendezte be a gyűjteménynek, ő maga a felső szinten lakik. A kiállítási darabok a trópusokról származnak, a tulajdonos egy részét maga gyűjtötte, de vannak köztük vásárolt, ajándékba kapott vagy börzén cseréltek is.
A természetvédelmi mérnök, a diploma megszerzése után, 2014 nyarán, a környezeti nevelés mellett döntött. Az elmúlt bő három évben több tízezer embert ért el személyesen és a közösségi médián keresztül is. Táboraiban, terepi programjain több ezer gyermek tapintotta, érezte, látta, szagolta a bemutatott természeti értékeket. Ő vallja, hogy a sikeres oktatáshoz kortól függetlenül, az ember minden érzékszervére hatni kell, hogy végül elérjünk a szívéhez. Ha ez sikerül, onnantól már a természetet értő, szerető, tisztelő emberré válunk.
Természetvédelmi szakemberként én is közel érzem magam a természethez, mégis egy tárlatvezetés alkalmával tátott szájjal hallgattam az érdekesebbnél érdekesebb történeteket a kiállított preparátumokról. Egyik kérdés megválaszolásával újabbak merültek föl és az órák észrevehetetlenül repültek.
A gyűjtemény egy színesre festett házban található. A kerítés mellett két rovarlak is helyet kapott, a lépcsőn felszaladva kalóriát égethetünk, belépve azonnal szemünk elé tárul a trópusi víz alatti és a szárazföldi világ. Jelenleg 4000 preparátum van kiállítva, elsősorban rovarok, puhatestűek és pár gerinces.
Bővebb információt a természettár.hu oldalon találnak.
Írta és fényképezte: Lenner Ádám