A marihuána-termesztés pusztíthatja ki a Humboldt-nyesteket

Már csak 400 egyed képviseli a Kaliforniában és Oregonban őshonos alfajt.

Kép: Amerikai nyest, Wikimedia Commons/Közkincs
Az amerikai nyest egyik alfaját, a Humboldt-nyestet az elmúlt évtizedekben komoly veszélybe sodorta a klímaváltozás, a fakitermelés és a városodás. Az állatot ráadásul a kannabisz-termesztés is fenyegeti – számol be az IFLScience.
A kaliforniai Humboldt megyében jelenleg 10 000 marihuána-ültetvény található – a mezők egy része illegális. A termesztők különböző mérgekkel igyekeznek távol tartani a rágcsálókat, a szerek azonban nemcsak a kártevőket, hanem a nyesteket és egyéb élőlényeket is veszélyeztetik.
„A Humboldt-nyestek populációit a mérgező, főként a kannabisz-termesztéshez köthető növényvédőkkel való érintkezés szintén fenyegeti” – áll a Kaliforniai Hal- és Vadvédelmi Részleg közleményében.
A Center for Biological Diversity természetvédő szervezet további öt csoporttal egy petíciót is benyújtott az Oregoni Hal- és Vadvédelmi Részlegnek. A cél az, hogy a Humboldt-nyesteket is felvegyék az államban védett állatok listájára.
A történetben a legszomorúbb, hogy két esélyt is kaptunk az alfaj megmentésére. A Humboldt-nyestet hosszú időn át kihaltnak hitték, 1996-ban azonban ismét felfedezték az alfajt. Tom Wheeler, az Environmental Protection Information Center munkatársa szerint az emberi tevékenység egyszer már kis híján kipusztította a Humboldt-nyestet, utóbb viszont kaptunk még egy esélyt az élőlény megóvására.
„Most nem szúrhatjuk el. Tartozunk ennyivel a jövő generációinak és a Humboldt-nyesteknek” – nyilatkozta Wheeler.
A kannabisz-termesztés veszélyeit jól jelzi, hogy a növényvédő szerek nem csak a nyesteket fenyegetik. Egy 2018 januárjában megjelent tanulmány szerint például a mérgek Észak-Kalifornia baglyait is pusztítják.