A napkrém és a víz nem jó barátok
Egy új kutatás szerint bizonyos halfajok számára rendkívül mérgezőek lehetnek az UV-szűrő vegyületek.
Kép: Pixabay
A korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy az érintett anyagok, vizeinkben előforduló, koncentrációja nem jelent veszélyt az állatok vagy emberek egészségére. Az Adela Csing Li, a Hong Kong-i Baptista Egyetem munkatársa által vezetett csapat azonban a közelmúltban egészen más eredményekre jutott – számol be az IFLScience.
A kutatók a kínai Sencsen vizeiben kilenc gyakori vegyületet tanulmányoztak. Az adatok alapján az érintett anyagokból hétfelhalmozódik a strandokhoz közeli vízben. A vegyületek nyomait ráadásul víztározókban és a csapvízben is kimutatták.
A szakértők ezután zebrahalakat kezdtek el etetni olyan apró rákokkal, melyek a vegyületekkel szennyezett területről valók. A kifejlett példányokra a szennyezés ugyan nem volt jelentős hatással, a hosszabb ideig tartó mérgezés során rendellenességek alakultak ki a fiatal egyedeknél.
Az új tanulmányban a szerzők azt írják, a zebrahalakon és patkányokon végzett kísérletek azt mutatják, hogy a jelenség az embereket is érintheti. A veszélyes vegyületek ráadásul nemcsak a bőrön át, hanem az ivóvízen keresztül is bekerülhetnek a szervezetbe.
A friss eredmények természetesen nem jelentik azt, hogy nem szabad napkrémet használni. Az efféle készítmények alkalmazása nyáron elengedhetetlen, hiszen védenek a leégés ellen. A gyártók részéről viszont fontos lenne, ha találnának alternatív vegyületeket a sugárzás megszűrésére.
Jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy évenként nagyjából 14 000 tonna napkrém éri el a korallzátonyokat. Az oxibenzon már kis dózisban is bizonyítottan befolyásolja a korallok egészségét, éppen ezért Hawaii elsőként jelentette be, hogy betiltja az efféle vegyületet tartalmazó készítmények használatát. A tilalom 2021-től lép életbe.