Ízelítő az év legjobb természetfotóiból
Az Év Természetfotói 2018. október 19-től láthatóak majd a londoni Természettudományi Múzeumban, de a néhányat, a legjobb képek közül, már közzétettek a szervezők.
A dél-afrikai Isak Pretorius a zambiai Dél-Luangwa Nemzeti Parkban kapott lencsevégre egy nőstény oroszlánt. A képen a példány épp egy tócsából iszik. Az érintett egyed egy olyan csoporthoz tartozik, amelyben két hím, öt nőstény és öt kölyök él.
Az 54. alkalommal megrendezett Év Természetfotósának versenyére ebben az évben mintegy 45 ezer kép érkezett. A száz legjobb alkotás 2018. október 19-től lesz megtekinthető a londoni Természettudományi Múzeumban, a verseny győzteseit pedig az október 16-ai díjátadón fogják kihirdetni.
A száz legjobb alkotás közt egyaránt találni vicces, látványos vagy éppen elkeserítő fotókat. A zsűri által nyilvánosságra bocsátott képek közül láthatnak egy válogatást.
Az amerikai Tony Wu egy ázsiai birkafejű ajakoshalat örökített meg. A faj egyik különlegessége a furcsa megjelenés mellett az, hogy a példányok mind nőstényként élnek egészen egy adott testhosszig, nagyjából 1 méterig. Ekkor bizonyos egyedek hímmé változnak.
Az angol Emily Garthwaite egy maláj medvéről készült fotójával nevezett. A képen látható példány egy szumátrai állatkertben él. Garthwaite látogatása során a medve folyamatosan követte a fotóst a rács mentén. Garthwaite szerint a helyi állatkertekben rendkívül ijesztőek a körülmények.
A német Julius Kramer fotóján egymással küzdő eurázsiai hiúzok láthatóak. A kép a felső-bajorországi erdőben készült. A hím eurázsiai hiúzok sok más magányos macskaféléhez hasonlóan vérre menő küzdelmeket folytatnak a területükért.
A spanyol Antonio Fernandez Madeirán készített képet, a babérfélék családjába tartozó, Ocotea foetens fa egyik ágáról. A közel 40 méter magasra megnövő faj csak Madeirán és a Kanári-szigeteken fordul elő. A fotó különlegessége, hogy az ágon található kisebb növények olyanok, mintha egy külön erdőt alkotnának.
Az angol Adrian Bliss egy elhagyatott pripjatyi iskolában barangolt, amikor egy rókába botlott. Pripjatyból az 1986-os csernobili katasztrófa után telepítették ki a lakosságot, a természet pedig azóta elkezdte visszahódítani a területet.
Az ausztrál Christian Wappl a Thai-félsziget botanikus kertjében örökített meg egy szentjánosbogár lárvát. A mintegy 8 centiméteres rovar fénye gyönyörűen ragyogott az éjszakában.
A francia Greg Lecoeur képén egy szemétben rejtőző békahal tűnik fel. A fotó az indonéz szigetvilágnál, Radja Ampatnál készült. A helyi erős áramlások miatt a környéken gyakran gyűlik össze a hulladék.