A leggyakoribb gyomirtó lehet a méhek veszte
Rengetegen használják, de nagyon veszélyes lehet a rovarokra.
Fotó: Pixabay
Egy új kutatás szerint a legelterjedtebb gyomirtó használata hozzájárulhat a méhpopuláció csökkenéséhez – számol be az IFLScience. Az Erick Motta, az austini Texas Egyetem munkatársa által vezetett csapat arra jutott, hogy a glifozát közvetett módon veszélyezteti a rovarokat.
A vegyszerről korábban úgy vélték, hogy nincs hatással az állatokkal, hiszen egy növényekben és mikroorganizmusokban megtalálható enzimet támad.
Az új vizsgálatban a csapat a mezőkön megtalálható glifozát-szintnek tette ki a méheket. A rovarokat festék segítségével meg is jelölték, így három nappal később ellenőrizhették, hogy mi történt az egyedekkel.
Az adatok alapján a gyomirtónak kitett példányok emésztőrendszerében található nyolc domináns baktériumból négynek csökkent a szintje. Mivel az érintett mikrobák fontos szerepet játszanak a méhek egészségének megtartásában, az eredmények igen aggasztóak.
Nyolc nappal a kísérlet kezdete után az egészséges mikrobiomú méhek fele életben volt, míg a glifozátmérgezésben szenvedő egyedek kilenctizede elpusztult.
„Pontosabb irányelvekre van szükség a glifozát használatával, különösen a méhekre való hatásával kapcsolatban, hiszen a jelenlegi szabályok azt feltételezik, hogy a méhekre nem káros ez a gyomirtó” – nyilatkozta Motta.
A glifozátot gyártó Monsanto képviselői a tanulmányra reagálva azt mondták, vegyszerük nem fenyegeti a méheket. A cég szerint eddig egyetlen átfogó kutatás sem mutatott ki összefüggést a méhpusztulás és a gyomirtó használata között.
A kutatók azt javasolják a gazdálkodóknak, kertészeknek és a kertes házak lakóinak, hogy ne permetezzenek glifozátot virágzó növényekre, amelyeket a méhek is látogatnak.