Veszélyben az egyik legősibb organizmus
A Pando több tízezer azonos genetikájú fából áll.
Fotó: Wikipedia
Valamikor a jégkorszak után egy mag kikelt Észak-Amerika nyugati részén. Évezredek során a magból lassan erdő lett, a gyökérrendszer pedig fokozatosan benőtte a mai Utah egész területét. A növényekből végül egyetlen hatalmas organizmus alakult ki. Ez a 47 ezer törzsből álló, 43 hektárt borító, 6 ezer tonna faanyagot magában foglaló Pando-rezgőnyárklón. A Pando latinul azt jelenti: „terjeszkedem”. A genetikailag egyforma törzsek nem idősebbek 150 évesnél, a gyökérrendszer viszont alighanem a legöregebb élőlény a Földön.
Az új adatok alapján azonban az organizmus veszélyben van, a bűnösök pedig főként az emberek – számol be az IFLScience.
A Paul C. Rogers, a Utahi Állami Egyetem munkatársa által vezetett csapat szerint a klímaváltozás, a meggondolatlan tűzoltás, a fejlesztések és az ellenőrizetlen növényevők mind fenyegetik a nyárfákat.
A vizsgálatban a kutatók 65 ponton mérték fel a növények állapotát, az adatokat pedig 70 évnyi képanyaggal vetették össze. Az eredmények azt mutatják, hogy az ősi organizmus nincs biztonságban. A szarvasok és egyéb patások az után szaporodtak el, hogy a vadászok megritkították a ragadozók állományát. Mivel az erdőt nem védik kerítésekkel, a növényevők könnyedék hozzáférhetnek a fák kérgéhez.
A kutatók szerint adataik azt sugallják, hogy a vegetáció és a növényevők különálló kezelése komoly veszélyeket rejt. Bár a Pandónak rengeteget ártott az emberi tevékenység, a szarvasok és egyéb állatok hasonlóan komoly problémát jelentenek.