A hajdani selyemút egyik központja mai fotókon
A selyemút két ókori birodalmat kötött össze, a Kína és Róma közötti kereskedelmi útvonalon áruk és eszmék áramlottak.
Tevével közlekedők Tunhuang várostól mintegy 6 kilométerre
Fotó: MTI/EPA/Aleksander Plavevski
Nyugatra selymet, keletre gyapotot, aranyat, ezüstöt szállítottak, de ezen az úton jutott el Kínába a kereszténység, vagy Indiából a buddhizmus. Sven Hedin (1865-1952) svéd földrajztudós számítása szerint, az út Sziántól (Kína) Szamarkandon keresztül Türoszig (ma Libanon) egyenes vonalban 7 ezer kilométer, a kanyarulatokkal pedig 10 ezer kilométer. Az egész utat kevesen tették meg annak idején, inkább bizonyos állomásokon, stafétaszerűen adták át az árut egymásnak.
Az alábbi fotók az egykori selyemút egyik vallási és kulturális központjáról, a Góbi-sivatag szélén lévő, Tunhuang városáról és a közelében fekvő természeti és kulturális értékekről készültek.
Autóút a Jartang Geoparkban. A selyemút egy része már szilárd burkolatú országút.
Fotó: MTI/EPA/Aleksander Plavevski
Buddhista szerzetesek a Tunhuang várostól mintegy 180 kilométerre, északnyugatra fekvő Jartang Geoparkban, más néven az Ördög városában.
Fotó: MTI/EPA/Aleksander Plavevski
Imádkozó nő a Tunhuang várostól mintegy 180 kilométerre, északnyugatra fekvő Jartang Geoparkban, más néven az Ördög városában.Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO által a világörökség részekén számon tartott Jartang Geoparkban található sziklaképződményei közel egymillió évesek.
Fotó:MTI/EPA/Aleksander Plavevski
A Félhold-tó nevű oázis Tunhuang város központjától nem messze fekszik
Fotó:MTI/EPA/Aleksander Plavevski
Pagoda a Félhold-tó partján, Tunhuang várostól mintegy 6 kilométerre
Fotó:MTI/EPA/Aleksander Plavevski
Mokao-barlangok vagy más néven az Ezer Buddha barlangtemplomok
Fotó:MTI/EPA/Aleksander Plavevski
Fotó:MTI/EPA/Aleksander Plavevski
A 4. század közepétől virágzó buddhista közösség élt itt, melynek tagjai mintegy ezer éven keresztül építették és díszítették a barlangszentélyeket. Ma 492 barlangban 45 ezer négyzetméternyi falfestmény és több mint 2000 stukkó szobor alkotja azt a csodálatos művészeti együttest, melyet a világ legkülönlegesebb buddhista művészeti galériájaként tartanak számon. 1900-ban egy taoista szerzetes felfedezett a Mokao-barlangokban egy titkos üreget, amelynek bejáratát a 11. században zárták le. A rejtekhely a rendkívüli szárazság következtében több tízezer kéziratot, valamint selyemfestmények kivételes gyűjteményét őrizte meg igen jó állapotban. A kéziratokon kívül a barlangkönyvtárban találták meg a világ legrégibb nyomtatott könyvét: a 868. május 11-re datált Gyémánt szútrát.
Fotó:MTI/EPA/Aleksander Plavevski
Buddha-szobor a Mokao-barlangoknál
Drónnal készített felvétel Tunhuang város határáról és a sivatagról Fotó: MTI/EPA/Aleksander Plavevski