2018. október asztrofotója: Cirkumpoláris
A Greenwichi Királyi Obszervatórium éves versenyén nyertes kép a Bükk vonulatait ábrázolja egy téli éjszakán.
Szémár Ferenc, a győztes kép készítőjének beszámolóját az alábbiakban olvashatjuk. „Idén tél végén elterveztem, hogy a Galya-tetői kilátóból, ott éjszakázva készítek a ködpaplanba borult Kárpát-medencéről csillagíves képeket. Észak felé, a Tátra vonulatait próbáltam a fényképbe komponálni, hátha lesz valami izgalmas belőle. Bár a Tátra nem volt jól kivehető, de a települések fényeivel, és a vízszintes csillagívekkel tetszetős fotó kezdett kibontakozni. Mivel a teleobjektívet a horizont felé fordítottam pontosan északi irányba, ezért szerencsémre a még éppen a látóhatár fölött elforduló Gamma Andromedae csillag (Almach) hosszú sárga íve is látható a felvételen a települések fényeitől megfestett köd felett. A szóban forgó csillag cirkumpoláris, azaz adott megfigyelő helyről sosem nyugszik le az év folyamán. Később ismerőseimtől megtudtam, hogy a távolban látható Magas-Tátra hegyvonulataiból jobbra a Kriván csúcsa emelkedik ki látványosan. A fénykép készítéséhez hozzá tartozik az is, hogy idén februárban nagyon hideg volt, s ez a Galya-tetőn sem volt másképpen. A bivakszobában is mínusz 2-3 fok volt, ami azért több volt számomra, mint egy egyszerű kaland!
A felvétel, melynek a Cirkumpoláris címet adtam, az Év nemzetközi asztrofotósa pályázatán, az „Insight Investment Astronomy Photographer of the Year”-en győztes lett, a rá vonatkozó Skyscapes (égi tájképek) kategóriában.
Ez nagy öröm volt a számomra, korábban nem gondoltam volna, hogy labdába tudnék rúgni egy ilyen nemzetközi megmérettetésen.”
A felvétel technikai adatai: Minolta 80–200 f/2.8objetív 135 mm-rel, Sony SLT-A99V kamera, fotóállvány, ISO 640 érzékenység, 50 × 300 s expozíció.