Harmadára csökkent az Anak Krakatau magassága
Az Anak Krakatau 2018 decemberében tört ki, a legfrissebb adatok alapján a vulkanikus sziget jelentős része összeomlott.
Az Anak Krakatau vulkán 2018. december 22-én tört ki, az esemény során a tűzhányó egy része leomlott, és pusztító cunami alakult ki – írja a CBC. A friss adatok alapján a vulkán kitörése előtti magassága kétharmadát vesztette el.
Az Indonéz Vulkanológiai és Geológiai Katasztrófavédelmi Központ szerint a tűzhányó térfogata jelenleg 40-70 millió köbméter, míg korábban 150-180 millió köbméteres volt. A vulkán december közepén még 338 méter magas volt, a kitörést követően viszont 110 méteresre csökkent. A sziget összeomlásának mértéke ismét rámutatott az eseményt követő cunami pokoli erejére.
A több mint 2 méter magas szökőár legalább 420 emberi életet követelt Indonézia nyugati részén. A katasztrófában 40 ezren váltak otthontalanná. A hivatalos szervek arra kérték a régió lakóit, hogy az újabb lehetséges cunami miatt tartózkodjanak legalább egy kilométerre a partoktól.
Az Anak Krakatau jelenleg is produkál kisebb kitöréseket, ezért egyelőre túl veszélyes megközelíteni. A szakértők így műholdas felvételek segítségével mérték fel a sziget állapotát. A kutatók bíznak benne, hogy rövidesen közelről is megvizsgálhatják a tűzhányót, így pontosabb képet kaphatnak róla.
Délkelet-Ázsiában, Jáva és Szumátra között lévő Krakatau szigetét 1883-ban a valaha feljegyzett legnagyobb vulkánkitörés gyakorlatilag megsemmisítette. Az indonéz szigetecske szinte teljesen eltűnt, a szökőár és a vulkánkitörés 36 ezer ember életét követelte. A sziget helyén évtizedekkel később 1928 körül emelkedett ki a tengerből az Anak Krakatau, amely helyi nyelven azt jelenti: Krakatau gyermeke.