A tengeri emlősök nem menekülhetnek a műanyag elől

Szakértők egy csoportja partra sodródott tengeri emlősöket vizsgált, és minden egyes állatban kimutatták a műanyagok jelenlétét.

A szakértők 10 faj, így delfinek, fókák és bálnák 50 elpusztult példányát vizsgálták – írja az IFLScience. A kutatók mindegyik egyedben azonosítottak 5 milliméternél rövidebb műanyagdarabkákat.
Sarah Nelms, a csapat vezetője és az Exeteri Egyetem munkatársa szerint a felfedezés sokkoló, de nem meglepő. Az állatokban viszonylag kevés, átlagosan 5,5 darabkát fedeztek fel, ez pedig azt sugallja, hogy a műanyagok vagy áthaladtak az emésztőrendszeren, vagy felöklendezték azokat.
A műanyagok többsége olyan szintetikus szál volt, amely ruhákról, hálókról, fogkefékről és egyéb tárgyakról vált le. Emellett nagyobb műanyagokról, például csomagolásokról és palackokról leszakadt törmelékeket is találtak. A műanyagok egy részét az emlősök nem csak közvetlenül a vízből, hanem a táplálékláncon alacsonyabb szinten található zsákmányaikon keresztül is vehetik fel.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a műanyagok pontosan mekkora hatással is vannak a tengeri állatok egészségére. A korábbi vizsgálatok azt mutatják, hogy azon tengeri élőlényekre, amelyek táplálékként tekintenek a hulladékokra, hatalmas fenyegetést jelenthet a műanyag.
Ahhoz, hogy a szakértők jobban megértsék a műanyagszennyezés hatásait, további vizsgálatokra lesz szükség.