A katonaság segítségével terjednek a farkasok Németországban
Kevesebb mint két évtized alatt látványosan megnőtt a németországi farkaspopuláció: a 2000-es évek elején alig éltek farkasok az országban, mára pedig több ezres az egyedszámuk.
Az Ilka Reinhardt, a LUPUS Német Farkaskutató Intézet munkatársa által vezetett csapat arra jutott, hogy meglepő helyről, a katonaságtól kap segítséget a helyi farkaspopuláció – írja az IFLScience.
A 19. század során Németország területéről a farkasok nagy részét kiirtották, az utóbbi időkben azonban ismét felbukkantak. A populáció növekedése egyrészt a természetvédők munkájának, másrészt az 1970-es és 1980-as években hozott jogszabályok módosításának köszönhető.
A ragadozók az ezredforduló környékén kezdtek el átkelni a lengyel-német határon, 2016-ra pedig már 47 falka és 21 pár élt Németországban.
Reinhardt és kollégái az elmúlt szűk évtizedben folyamatosan vizsgálták a helyi farkaspopulációt, adataik alapján a fajt mára 73 falka és 30 pár képviseli. Az egyedszám gyors növekedése azt bizonyítja, hogy a farkasok rendkívül jól alkalmazkodnak az új környezetekhez.
A szakértők 2000 és 2016 között felmérték, hogy a farkasok élőhelyeit. Vizsgálatuk alapján a farkasok 79 élőhelyéből 16 katonai zónákban található. A vizsgálatokból az is kiderült, hogy az elpusztult farkasok halálát a legtöbb régióban túlnyomó részt emberekhez köthető tényezők okozzák, például a vadászat. A katonai területeken azonban, ahol az emberi jelenlétet szigorúan korlátozzák, jóval kevesebb ragadozó pusztul el.
A kutatók úgy vélik, hogy a hadsereg által felügyelt zónákat a farkasok képesek kiindulópontként használni egy szélesebb térség meghódításához.