Kihaltnak hitt leopárd bukkant fel
Az állatott több szemtanú is látta Tajvanon.
A tajvani ködfoltos párduc (Neofelis nebulosa brachyura) a ködfoltos párduc egyik alfaja, amely Tajvan szigetén őshonos. Mivel 1983 óta egyetlen alkalommal sem észlelték az állatot, 2013-ban kihaltnak nyilvánították.
Úgy tűnik azonban, hogy az alfaj még mindig jelen van Tajvan erdeiben, legalábbis egy falu lakói, vadőrök és motorosok egy csoportja 2018-ban találkozott a nagymacskával – számol be az IFLScience.
A helyi természetvédők célja most az, hogy a tajvani ködfoltos párduc kikerüljön a kihalt állatok listájáról. A Tajvani Erdészeti Hivatal 2019 januárjában adta ki a vadvédelmi irányelvek frissített változatát, a jegyzékben a ragadozó még mindig kipusztult élőlényként van feltüntetve.
A tajvani ködfoltos párduc egy meglehetősen titokzatos nagymacska. A feljegyzések alapján az őslakosok már a 13. században kereskedtek az állat bőréven, de eddig csupán egyetlen nem őslakos személy, egy japán antropológus látta élve az alfajt 1900-ban.
Egy 1986-os, őslakosokkal készített interjú felfedte, hogy 1983 óta nem bukkantak újabb példányra a helyiek. A későbbiekben több átfogó kutatást is indítottak az alfaj azonosítására, ezek azonban nem voltak eredményesek.