A faggyal dacoló virág
A hideg évszak végén sárga fejecskéivel első a virágok között, ezért is hívják téltemetőnek vagy télikének (Eranthis hyemalis).
Az aranysárga virágok sokszor a hó alól kandikálnak ki, és elszántan dacolnak az éjszakai fagyokkal. Láttam már vízben álló egyedeket, amelyeket a jég szabályosan bilincsbe zárt, de ezt is túlélték.
Magyarországi előfordulását sokáig vitatták a botanikusok. Sokan őshononosnak hitték, mások szerint a középkorban, kolostorkertekből kivadult növényekből alakultak ki a mostani vadon élő állományai, de vannak, akik a virágkedvelő törököknek tulajdonítják magyarországi betelepítését.
Mindhárom korábbi feltevés tévesnek bizonyult; a közelmúltban előkerült, 1795-ből származó kéziratban Földi János botanikus kerti újdonságként említi. Ezek után valószínű, a kertekből vadult ki a 19. században.
Mára mintegy harminc élőhelye ismert hazánkban. Legnagyobb a Balatonfelvidéki Nemzeti Parkhoz tartozó aszófői állomány, amely a településtől északra, a Séd völgyében található. 20 hektáron, több ezer töve virít minden tavasszal. Élőhelyéből 1987 óta 12 hektáros rész védelmet élvez. Szervezett séták segítik a látogatókat, amiről a Balatonfelvidéki Nemzeti Park Igazgatóságánál érdeklődhetünk.
Egy másik nagy állománya Szatmárban, a cégénydányádi Kende kúria parkjában található. A növények által beborított több száz négyzetméteres folt már messziről virít. Csodálatos látvány a sárga virágszőnyeg. Budapesthez közel, a János-hegy oldalában is előfordul.
Vadon élő állományai mindenütt védettek.
Írta és fényképezte: Molnár Péter